Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinští muzikanti nazpívali ve čtyřech jazycích song o regionu

  • Karviná,

Karvinští muzikanti, kteří se angažují v různých hudebních uskupeních, vydali nový song o Moravskoslezském kraji. V textu se střídají hned čtyři různé jazyky, které se v regionu mísí, a to čeština, slovenština, polština a řečtina.

Na světě je nová píseň z dílny karvinských muzikantů, nazvaná Vždyť už to znáš. Její původní verze byla odrazem událostí letošního roku v Karvinském regionu, kdy kvůli šíření koronaviru byl celý kraj, a hlavně Karvinsko, považováno celou republikou za hlavní ohnisko nákazy.

Jan Varga, textař, zpěvák: "Tady byl lockdown, ostatní si mohli užívat dovolenou, takže mě to tak rozčílilo a když ty emoce opadly, tak jsem si říkal, přežijeme to, jako přežijeme vždycky všechno a tak vznikla písnička, která mixuje to, co se nám dělo a to, jak jsme tím prošli."

Z původně zamýšleného reakčního songu se tak nakonec vyklubala povzbuzující a sjednocující píseň o životě v kraji, jehož minulost je plná těžkých období. A protože je kraj a zejména Karvinsko známé rozmanitostí národností, v písni jsou slyšet hned čtyři jazyky.

Adam Farana, zpěvák: "Kromě češtiny a polštiny jsou v textu přítomny ještě slovenština, kterou nazpívala Sára Sedláková a řečtina, kterou nazpíval Ben Konstantinidis."


Na písni spolupracovali například muzikanti Základní umělecké školy Bedřicha Smetany nebo z ostravské konzervatoře.

Adam Farana, zpěvák: "Bylo potřeba někoho, kdo má zkušenosti ze zpěvem v polském jazyce, protože já jsem Polák a druhá věc, která mě k tomu nakopla, je to, že já osobně chci Karviné vracet tu energii zpátky, kterou mi ona věnovala v těch letech, kdy já jsem ji především potřeboval."

Píseň Vždyť už to znáš je pilotní song v projektu Nazdar!, který sdružuje muzikanty z různých hudebních uskupeních. Už teď připravují další píseň., která bude souviset se starou Karvinou.

Jan Varga, textař, zpěvák: "Protože vyšel nádherný román Šikmý kostel, tak mě to inspirovalo k reakci a ta by mohla třeba podpořit i vydání 2. dílu."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy