Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

První lékař z Moravskoslezského kraje s atestací ze spondylochirurgie je primář Buzek z KHN

  • Karviná,

V České republice je zatím pouze osm lékařů s atestací ze spondylochirurgie. Patří mezi ně primář oddělení chirurgie páteře Karvinské hornické nemocnice David Buzek, který koncem listopadu složil historicky první českou atestační zkoušku.

Primář oddělení chirurgie páteře Karvinské hornické nemocnice David Buzek je momentálně jediným doktorem na Moravě, který složil spondylochirurgickou atestaci. Potvrdil tak dlouholeté zkušenosti a dobré výsledky svého oddělení, které už víc než 15 let patří k akreditovaným pracovištím České spondylochirurgické společnosti.

David Buzek, primář oddělení chirurgie páteře KHN: “Ta Česká spondylochirurgická společnost je celkem mladá, byla založena v roce 1999 a dlouhodobě bojovala o svůj post na české lékařské scéně a posledních pár let se bojovalo o to, aby to byl obor, který by byl zaštítěn nějako atestací, nějakou odbornou garancí a teď na podzim proběhla historicky první atestace ze spondylochirurgie, kterou mohou dělat pouze atestovaní ortopedi nebo neurogirurgové.” 

David Buzek nastoupil v roce 1994 do fakultní nemocnice jako ortoped, tam si také udělal dvě atestace z oboru ortopedie. Po druhé atestaci, v roce 2003 přestoupil do Karvinské hornické nemocnice.

David Buzek, primář oddělení chirurgie páteře KHN: "Od té doby se věnuji pouze chirurgii páteře, v té době žádná další atestace nástavbová nebyla. Tady ta atestace by měla zaštítit to, že to oddělení, třeba to naše, které je jedno z 22 akreditovaných pracovišť páteřní chirurgie v ČR, by mělo mít garanta, který je odborně způsobilý vést tu péči a portfolio páteřní chirurgie. Myslím si, že v těch dalších letech budou i ostatní lékaři tuto atestaci podstupovat. Není to o tom, že bych nutil kolegy, aby to dělali, není to tak, že pokud tu atestaci nemáte, nemůžete operovat, jde o garanci a zaštítění pracoviště jako takového."

Oddělení chirurgie páteře vzniklo v Karvinské hornické nemocnici v roce 2002. Od té doby se dynamicky rozvíjí. Ročně odoperuje toto oddělení přibližně 350 páteřních výkonů. Na pracovišti jsou ošetřováni pacienti s degenerativním onemocněním, deformitami páteře, osteoporózou, nádorovými a jinými onemocněními.

David Buzek, primář oddělení chirurgie páteře KHN: "Všechno, co se týká páteře, ať už měkkých tkání, kostí nebo útlaku nervových struktur. Samozřejmě ty kapacity nejsou nafukovací více těch pacientů operovat nemůžeme a všichni jsou plánovaní."

Páteřní chirurgie prošla obrovským vývojem, v materiálech, implantátech i v technice operování, v KHN mají lékaři k práci díky špičkovému vybavení možnost vykonávat operativu na vysoké úrovni.

David Buzek, primář oddělení chirurgie páteře KHN: " Snažíme se to dělat dobře a samozřejmě pacienti, kteří po té operaci jsou, tak nám to někteří potvrzují."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy