Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rok 2020 byl náročný i pro ČSAD. Lidí jezdilo méně, pětkrát se upravoval jízdní řád

  • Karviná,

Uplynulý rok byl kvůli covidové situaci náročný i pro místního dopravce, společnost ČSAD. Autobusy se dopravovalo až o třetinu méně lidé než běžně a i kvůli dodržování protiepidemilogických opatření a zvýšeným hygienickým požadavkům se zvýšily dopravci náklady.

“Rok 2020 byl pro nás velmi komplikovaný a turbulentní,” říká ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD Jakub Vyvial. Hektický rok má na svědomí covidová situace, na kterou musel dopravce, stejně jako ostatní firmy a společnosti, pružně reagovat.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: “Z pohledu cestujících tak, jak všude došlo k útlumu, tak i ve veřejné dopravě byl útlum poměrně razantní. Zpravidla přepravíme ročně na MHD Karviná zhruba 2,5 milionu cestujících, za rok 2020 to bylo o 900 tisíc méně. Podle statistiky z odbavovacího zařízení zůstali MHD věrní trvalí cestující, kteří využívají dlouhodobých jízdenek. Zpravidla senioři a potažmo studenti a děti ve chvíli, kdy mohli do školy.” 

Ubylo cestujících nahodilých, kteří platili hotově nebo kartou. Kvůli menšímu zájmu o autobusovou dopravu se také několikrát upravovaly spoje.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: “Musím říct, že spolupráce s městem je výborná. Díky spolupráci našich kolegů z provozu s úředníky z magistrátu jsme operativně upravovali jízdní řád podle potřeby. Celkem došlo k pěti omezení v průběhu roku, kdy jsme zavedli letní prázdninový provoz nebo víkendový, když bylo nejhůř. Díky tomu jsme zase ušetřili variabilní náklady, které dorovnaly tu ztrátu v tržbách. Nyní budeme tvořit vyúčtování za loňský rok, ale nepředpokládám, že by došlo k nějakému nedoplatku ze strany města snažili jsme se to vybalancovat tak, aby to bylo pro obě strany udržitelné.” 

Finanční náklady investoval dopravce také na nákup dezinfekčních prostředků a ochranných prostředků pro řidiče.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: “Trvá to neustále, neustále dokupujeme dezinfekční prostředky. Vozidla jsme vybavili průhlednými fóliemi, které jsme vyráběli, aby byl oddělen prostor řidiče od cestujících."

Díky tomu má za celou dobu ČSAD minimální počet nakažených řidičů. V případě onemocnění si vypomáhali řidiči ze všech tří divizí navzájem.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: “V Karviné jsme taky měli taky tento problém, kdy pomáhali řidiči z Těšína nebo Havířova. teď je to naopak, teď karvinští pomáhají v Havířově."

I přesto, že dopravce bojoval s výpadkem příjmů, podařilo se zrealizovat i investiční záměry.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: “V roce 2020 jsme pořídili do MHD Karviná nový nízkopodlažní autobus klimatizovaný a v roce 2021 očekáváme nákup dalšího vozu. S tím, že držíme standard, ty autobusy mají USB nabíječky, jsou napojeny na centrální dispečink, sledujeme ho online, Cestující na přestupních bodech mají informace o návazných spojích.” 

Aktuálně ČSAD spolupracuje s KODISem na ODIS appce. Cestující se budou moci odbavovat QR kódy.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: “Člověk, který nejezdí pravidelně si přes ODIS appku najde nejbližší spojení z bodu A do bodu B a appka mu nabídne i přímou koupi jízdenky s tím, že vygeneruje QR kód a ten se potom načte na odbavovacím zařízení. Tohle je směr, kterým se vydáváme a chceme jít do budoucna.”
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy