Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V NsP Karviná-Ráj vzniká Centrum post covidové péče. Pacientům nabízí i léčebné pobyty

  • Karviná,

Pacienti, kteří prodělali covid-19 s těžším průběhem a přetrvávají u nich zdravotní potíže, mohou nově využít služby nově vzniklého post covidového centra v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji. Nabízí například léčebně-rehabilitační pobyty v Sanatoriích Klimkovice, se kterým nemocnice spolupracuje.

Karvinský region si prošel třemi vlnami pandemie způsobené COVID-19 od jejího počátku. Mnozí pacienti si stěžují na přetrvávající potíže zejména bolesti páteře, hlavy, únavu, nebo přetrvávající potíže s dýcháním či viděním.

Ivo Žolnerčík, ředitel NsP Karviná-Ráj: “Na základě toho, že k nám chodí pacienti, u kterých vidíme, že prošli covidem a mají následky, tak po dohodě s MSK jsme se rozhodli udělat centrum post covidové péče. My, jako vedení nemocnice, cítíme potřebu těmto občanům pomoct. Jsou tady i zaměstnanci OKD, kteří jsou postižení co se týká plic, plicní ambulance a podobně, teď se snažíme spustit.” 

Postcovidové centrum je zřízeno ve dvou úrovních, ta první je v úrovni lůžkové péče.

Věra Murínová, mluvčí Nsp Karviná-Ráj: “Pacienti, jejichž klinický stav a situace to dovolí a budou s tím souhlasit, tak mohou být doléčeni v rámci rekonvalescenční péče v Sanatoriích Klimkovice a druhá část post covidové péče je vedena ambulantní sférou, tzn., že pro všechny pacienty, kteří prodělali covid a stále se necítí fit, cítí bolesti, únavu, bolesti hlavy, dýchací potíže, tak jsme připraveni s nimi hledat řešení. To znamená dovyšetřit jejich zdravotní stav diagnosticky a následně v případě, že ten jejich stav bude odpovídat tomu klinickému nálezu také toho doléčení."

Léčebné pobyty budou trvat standardně 28 dní. Z nemocnice se budou pacienti překládat přímo z lůžka na lůžko. Ostatní pacienti mohou o vypsání návrhu na léčebně rehabilitační péči žádat své praktické či odborné lékaře. Ambulantním pacientům, kteří prodělali onemocnění způsobené nákazou COVID – 19 se již věnuje Moravskoslezské oční centrum, které zahájilo studii, ve spolupráci s akreditovanou imunologickou laboratoří nemocnice. Cílem studie je zjistit četnost výskytu očního postižení u pacientů, kteří prodělali toto onemocnění.

Ambulantní část centra post covidové péče bude spuštěna v průběhu příštího týdne. Veřejnost bude informována prostřednictvím webu a facebooku nemocnice.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy