Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začalo testování dětí ve školách, pro větší školy je to organizačně náročné

  • Karviná,

V pondělí se do školních lavic vrátily děti z prvního stupně základních škol. Podmínkou bylo, aby byl každý školák před vyučováním testován. Zvládnout vše organizačně tak, aby byla dodržena všechna opatření nařízená vládou, bylo náročné, zvláště ve školách s větším počtem žáků, jako například v Karviné, na Základní škole Dělnická.

Základní škola Dělnická patří ke kapacitně největším školám v regionu a zvládnout otestovat každého školáka, učitele, uklízečky nebo kuchařky, bylo organizačně velmi náročné. Zvláště, když na přípravu mělo vedení školy doslova pár hodin.

Petr Juras, ředitel ZŠ a MŠ Dělnická: “Antigenní testování na Základní a Mateřské škole Dělnická není jednoduché, ba přímo náročné. Já jsem celý subjekt rozdělil na pět podčástí. Jednou jsou mateřské školky U Máji a U Vilíka, pak je školní jídelna, družina a tato hlavní budova."

V rámci rotační výuky tento týden do školy přišli žáci první, druhé a páté třídy, celkem 170 dětí. Příští týden se budou učit třeťáci a čtvrťáci, v počtu 120 dětí.

Petr Juras, ředitel ZŠ a MŠ Dělnická: “Tuto skupinu, tzn. 1., 3. a 5. ročník, jsme rozdělili na tři části, aby se žáci neshlukovali před školou. Na těchto 14 dní máme připraveno 1 100 testů. Ty jsme v této chvíli rozdali a čekáme na další várku."

Byla vyčleněna i speciální místnost pro testování dětí za účasti rodičů. Celkem se tady na této škole testovalo na 14 místech. Testy, které byly do škol dodány, jsou podle pedagogů pro děti příliš komplikované. Učitelé byli připraveni dětem pomoci.

Petr Juras, ředitel ZŠ a MŠ Dělnická: “Můj osobní názor, je to malá chemická laboratoř, ten žák má před sebou čtyři věci, tyčinku, roztok, zkumavku odběrovou část. samostatně to nemůže zvládnout ani prvák, ani druhák, ani vyšší ročník. Musí být přítomný učitel, který dopomáhá. Neznáme zdravotní stav každého žáka a nevíme, co se stane, když se tou tyčinkou třeba vlastní neopatrností poraní."

Lenka Böhmová, třídní učitelka: "Museli jsme si poradit s tím, protože vytahovat to pro všechny děti by nebylo reálné, jsme museli vymyslet. Tyhle testy jsou pro ty malé děti, pro tu manipulaci nešťastné."


Logisticky musely ve škole zvládnout nejen testování, ale i likvidaci použitého materiálu. I tak to první den proběhlo bez komplikací.

Lenka Böhmová, třídní učitelka: "Člověk si to nějak představuje, ale pak čeká, jaká bude realita, protože každé dítě může reagovat jinak, ale jsem ráda, že jsem zpátky ve škole, že tu můžeme spolu být a učit se."

Další testování bude čekat děti ve čtvrtek.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy