Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Firmám, které ohrozí konec OKD, pomáhá poradenské centrum

  • Karviná,

V Karviné funguje od března nové poradenské centrum, jehož založení inicioval MS kraj. Za tak krátkou dobu už získalo širokou klientelu. Jedná se o firmy, které silně ovlivní očekávaný konec činnosti společnosti OKD.

Moravskoslezský kraj nenechá „ve štychu“ firmy, které jsou dodavatelsky navázány na OKD, a existenčně je ohrožuje konec těžby černého uhlí v regionu. Pomoc a cenné rady dostanou v novém poradenském centru, které bylo otevřeno v Karviné a Havířově, v prostorách Okresní hospodářské komory v Karviné.


Jakub Unucka (ODS + TOP 09), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Stát se velmi dobře postaral o samotné pracovníky OKD a z těch šesti tisíc většina šla do důchodu, další z nich dostali práci v Diamu a dalším z nich pomohl program Nová šichta, který umístil ty pracovníky do jiných firem, ale stát dal ruce pryč od těch subdodavatelů, ti nás nezajímají.  My jsme oslovili všechny dodavatele OKD a potvrdilo se, že zhruba 4200 lidí může skončit na dlažbě, pokud skončí těžba posledního dolu. Tak jsme si řekli: nenecháme to jenom tak, protože to je opravdu strašná spousta lidí."

IVO BARTEČEK, předseda Okresní hospodářské komory Karviná: "Pokud se týká obsahu toho poradenského centra, tak se tam řeší to, co ty firmy chtějí, čili když někdo přijde s požadavkem, tak se mu snažíme vyjít vstříc a poradit. Jsou to oblasti zejména v propouštění zaměstnanců, to se řeší výhradě přes Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, potom to jsou věci jako ztráta odbytišť a možnost náhrady jiným způsobem, jsou to požadavky na restrukturalizaci."


O poradenství projevila zájem i firma Slezská důlní díla, která zajišťovala pro OKD elektromontáže a ocelové konstrukce v oblasti ražby.

Marek Wróbel, zástupce firmy: "Dostal jsem široké vysvětlení v čem nám mohou pomoci. Potřebuje pro naši odbornost a specifickou činnosti získat nové trhy."

Noví odběratelé těchto firem by se mohli najít i v jiných oblastech než pouze v MS kraji.


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy