Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový domov v Karviné oslavil se svými klienty 65 let své existence

Karviná |  | Karvinský expres

Nový domov v Karviné-Novém Městě nabízí své služby a péči seniorům nepřetržitě 65 let. Změnil se k nepoznání, zázemí Nového domova se neustále se vylepšuje a služby se zkvalitňují. K tomuto výročí uspořádal Nový domov i velkou oslavu.

Na zahradě Nového domova se konala slavnost k 65. výročí existence tohoto zařízení. Přítomní hosté z řad vedení kraje a města a také bývalí a současní zaměstnanci nebo dobrovolníci se mohli společně pobavit nejen s klienty, ale i rodinnými příslušníky a také se ohlédnout za historií Nového domova.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Kdybych se měl vrátit do historie, tak si musíme uvědomit, že domovy pro seniory byly domovy, ve kterých senioři strávili svůj podzim života ještě v plné síle. Jezdilo se na zájezdy a divadla. Dnes, když se podíváme, tak pobytové služby jsou určeny převážně ve 3. a 4. stupni závislosti, kdy se už o ně nedokáže postarat rodina sama, nestačí terénní služby a spíše jdou do těch pobytových zařízení. Já jsem tomu rád, protože se snažíme rozvíjet terénní služby v MSK, aby ti lidé zůstali v přirozeném prostředí co nejdéle. A když se podíváte na to pobytové zařízení tady v Karviné, za 65 let prošlo obrovskými změnami, máme tady nové investice, které jsou z MSK, ať už to jsou přístavby, ale hlavně humanizace celého zařízení. Dnes už nenajdeme třílůžkové pokoje, ale snažíme se, aby člověk měl i na to sklonku života své soukromí."

Důležité také je, aby o seniory s láskou pečoval kvalitní personál, ať už zdravotní sestry, kterých není nikdy dost, ale sociální pracovníci. Mezi ně patří například Světla Janovská.

Světla Janovská, koordinátorka aktivizačních pracovníků: "Děláme volnočasové aktivity pro naše klienty, zařizujeme velké i menší akce skupinové a individuální, spolupracujeme s jinými domovy, se základními školami, mateřskými školami, Permoníkem, s širokou veřejností.Tu práci dělám strašně ráda, je nevšední, kreativní, musíte mít každý den plán A i B a vymýšlet, protože ta věková hranice klientů se zvyšuje i jejich potřeby jsou jiné. Čím starší ten klient, tím má jinou potřebu, potřebuje individuální, takže se snažíme přizpůsobit jejich potřebám, aby i ten personál spolupracoval a mělo to nějaký cíl."

Oslava se nesla v duchu folkloru a tradic. Nechybělo občerstvení, zábava ani folklorní hudba, o kterou se postaral lidový soubor Vonička z Havířova.

Jiřina Zdražilová, dočasná ředitelka Nového domova: "Je tady spousta rodinných příslušníků, přijely i spřátelené domovy z Centra sociálních služeb z Českého Těšína, z Heliosu z Havířova, přijel i Domov Březiny spolu s klienty."

V současné době se v Novém domově nachází 191 klientů, jejich průměrný věk je 85 let.

anketa: klienti Nového domova: "Já jsem tady asi 10 let, na nic si nemůžu stěžovat, vždyť se na to podívejte, jak je to tu krásné, jsou mladí lidi, je to úžasný, jsem tady spokojený." "Je mi tady celkem dobře."

Kvalita a péče o uživatele Nového domova neustále roste a to dokazuje i několik významných ocenění, jako je certifikát Vážka za kvalitní služby a lidský přístup k lidem s onemocněním demence a Alzheimerovou chorobou nebo prestižní celostátní Cena kvality v sociální péči.

Zřizovatel MSK má v plánu investovat do zázemí Nového domova další finance, v plánu je například co nejdříve zvelebit velmi využívanou zahradu.

Nahlásit chybu


V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

Včera 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 6:43, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Park u Domu PZKO ožil barvami a zpěvem exotických ptáků

Včera 14:34 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ve Stonavě se u Domu PZKO uskutečnilo první neoficiální setkání chovatelů papoušků z celého Karvinska. Akce, která přilákala nejen chovatele, ale i širokou veřejnost, nabídla pestrou přehlídku exotických ptáků.

Stonavská pouť uzavře centrum obce pro motorová vozidla

Včera 14:32 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Už tento víkend ožije Stonava tradiční Máří Magdalénskou poutí. I přesto, že lunapark bude v provozu již vpátek od 14:00 hod., centrum obce bude uzavřeno pro veškerou automobilovou dopravu, včetně autobusů, od soboty v 10:00 hod. do nedělní půlnoci.

Zahrádkáři přivítali léto tradičním setkáním

Včera 14:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští zahrádkáři opět ukázali, že umějí nejen pečovat o své zahrádky, ale také pořádat skvělé akce. Po úspěšném smažení vaječní se sešli k tradičnímu Vítání léta, kde návštěvníkům nabídli nejen chutné uzené klobásky, ale i další lahůdky připravené s láskou a péčí.

XIV Memoriał Posła Karola Jungi

Pogoda w niedzielny poranek 14. edycji Memoriału Karola Jungi nie nastrajała optymistycznie. Lecz gdy piłkarze wyszli na murawę, żeby przed meczem ustawić się do wspólnego zdjęcia, deszcz nieco zelżał i zza chmur wyjrzało nawet słonko.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

16. července 2024 17:13 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

Nový domov v Karviné oslavil se svými klienty 65 let své existence
Vydáno 2. července 2024 16:51, Karviná, Monika Danková
Nový domov v Karviné-Novém Městě nabízí své služby a péči seniorům nepřetržitě 65 let. Změnil se k nepoznání, zázemí Nového domova se neustále se vylepšuje a služby se zkvalitňují. K tomuto výročí uspořádal Nový domov i velkou oslavu.

Na zahradě Nového domova se konala slavnost k 65. výročí existence tohoto zařízení. Přítomní hosté z řad vedení kraje a města a také bývalí a současní zaměstnanci nebo dobrovolníci se mohli společně pobavit nejen s klienty, ale i rodinnými příslušníky a také se ohlédnout za historií Nového domova.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Kdybych se měl vrátit do historie, tak si musíme uvědomit, že domovy pro seniory byly domovy, ve kterých senioři strávili svůj podzim života ještě v plné síle. Jezdilo se na zájezdy a divadla. Dnes, když se podíváme, tak pobytové služby jsou určeny převážně ve 3. a 4. stupni závislosti, kdy se už o ně nedokáže postarat rodina sama, nestačí terénní služby a spíše jdou do těch pobytových zařízení. Já jsem tomu rád, protože se snažíme rozvíjet terénní služby v MSK, aby ti lidé zůstali v přirozeném prostředí co nejdéle. A když se podíváte na to pobytové zařízení tady v Karviné, za 65 let prošlo obrovskými změnami, máme tady nové investice, které jsou z MSK, ať už to jsou přístavby, ale hlavně humanizace celého zařízení. Dnes už nenajdeme třílůžkové pokoje, ale snažíme se, aby člověk měl i na to sklonku života své soukromí."

Důležité také je, aby o seniory s láskou pečoval kvalitní personál, ať už zdravotní sestry, kterých není nikdy dost, ale sociální pracovníci. Mezi ně patří například Světla Janovská.

Světla Janovská, koordinátorka aktivizačních pracovníků: "Děláme volnočasové aktivity pro naše klienty, zařizujeme velké i menší akce skupinové a individuální, spolupracujeme s jinými domovy, se základními školami, mateřskými školami, Permoníkem, s širokou veřejností.Tu práci dělám strašně ráda, je nevšední, kreativní, musíte mít každý den plán A i B a vymýšlet, protože ta věková hranice klientů se zvyšuje i jejich potřeby jsou jiné. Čím starší ten klient, tím má jinou potřebu, potřebuje individuální, takže se snažíme přizpůsobit jejich potřebám, aby i ten personál spolupracoval a mělo to nějaký cíl."

Oslava se nesla v duchu folkloru a tradic. Nechybělo občerstvení, zábava ani folklorní hudba, o kterou se postaral lidový soubor Vonička z Havířova.

Jiřina Zdražilová, dočasná ředitelka Nového domova: "Je tady spousta rodinných příslušníků, přijely i spřátelené domovy z Centra sociálních služeb z Českého Těšína, z Heliosu z Havířova, přijel i Domov Březiny spolu s klienty."

V současné době se v Novém domově nachází 191 klientů, jejich průměrný věk je 85 let.

anketa: klienti Nového domova: "Já jsem tady asi 10 let, na nic si nemůžu stěžovat, vždyť se na to podívejte, jak je to tu krásné, jsou mladí lidi, je to úžasný, jsem tady spokojený." "Je mi tady celkem dobře."

Kvalita a péče o uživatele Nového domova neustále roste a to dokazuje i několik významných ocenění, jako je certifikát Vážka za kvalitní služby a lidský přístup k lidem s onemocněním demence a Alzheimerovou chorobou nebo prestižní celostátní Cena kvality v sociální péči.

Zřizovatel MSK má v plánu investovat do zázemí Nového domova další finance, v plánu je například co nejdříve zvelebit velmi využívanou zahradu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000043801/novy-domov-v-karvine-oslavil-se-svymi-klienty-65-let-sve-existence