Primátor Tomáš Hanzel nám řekl: „My jsme si tady nastínili určitý postup, ten postup je v tom, že město se bude více zasazovat o to, aby bylo více měřících stanic na povrchu, protože tyto jevy se projevují na povrchu nejvíc, více než v dole. Je velké štěstí se poslední otřes projevil na povrchu a ne v dole."
Jiří Ptáček, vědecký pracovník z ústavu Geonomy vysvětluje: „Otřesy jsou opravdu záležitostí hornické činnosti, není to čistá příroda. Je to otázka kopání od roku 1840 kdy se tady začlo a všechna ta hornická činnost, ta důlní díla, které jsou tady zanechána, ovlivňují veškeré ty napěťové poměry a ty jevy, které nyní nastávají. Pokud se týče poškození, která byla zjištěna, lidé jsou opravdu oprávněni žádat o náhradu škody."
Škody na majetku, které vznikly kvůli otřesu se řeší individuálně přímo se zástupci důlních škod šachty, kde otřes vznikl. V tomto případě se lidé mohou obracet na důl Darkov. Do dnešního dne je hlášeno sedm případů.
„Budeme každý jev, každou situaci posuzovat individuálně. Budeme mít vyhodnocení ještě z odborných firem a na základě toho a dalších konkrétních jednání s lidmi, se k tomu postavíme," uvedl Roman Adamec, Důlní škody Dolu Darkov.
Primátor, Tomáš Hanzel dodává: „Já si myslím, že šachty, a to musím velmi objektivně říct, že co se týká bezpečnosti, tak dělají dnes maximum. Jejich aktivity jsou dnes úplně někde jinde než tomu bylo v minulosti."
Karvinská radnice bude požadovat po společnosti OKD měřící stanice. Umístěny budou v místě, kde se již aktivně netěží, nicméně v blízkosti tam stále žijí lidé. Dále také na větším sídlišti v dosahu případných otřesů.