Donedávna se při pasové kontrole celníci zaměřovali pouze na shodu vašeho obličeje a fotografie v dokladu. Od prvního dubna se budou cestovní pasy kontrolovat také podle otisků prstů, které budou elektronicky, a tudíž neviditelně, vloženy do cestovního pasu.
Ivana Szczygielová, vedoucí oddělení matriky a evidence obyvatel: "Občan, který se rozhodne požádat o vystavení pasu, dostaví se osobně, například na zdejší úřad, předloží úřednici platný občanský průkaz. Úřednice, na základě OP, vypíše elektronickou žádost, zkontroluje veškeré údaje. Poté snímá první prvek, to znamená fotografii, pak přijdou otisky prstů. Kvalita sejmutých otisků prstů může být ovlivněna třeba zvýšenou vlhkostí kůže nebo předchozím ošetřením nějakými kosmetickými přípravky anebo pokud jsou na vrstvě kůže tedy nějaké pevné částice."
Cena cestovního pasu s otiskem prstů zůstává stejná, děti a mládež do patnácti let zaplatí sto korun, ostatní pak šest set korun. Doba zhotovení je také stejná, nový pas dostanete nejpozději do měsíce. Pasy s otisky prstů se vydávají žadatelům starším 6 let.
Ivana Szczygielová, vedoucí oddělení matriky a evidence obyvatel: "Týká se to jenom biopasů s platností na deset let. Ty pasy, které se vydávají na tu zkrácenou lhůtu šestiměsíční, ty tyhle biometrické prvky neobsahují."
Pasy, které máte doma a jsou stále platné, měnit nemusíte. Vyměnit si je můžete přijít až při skončení jejich platnosti.
Proč byly do pasů zavedeny další kontrolovatelné údaje? Ivana Szczygielová, vedoucí oddělení matriky a evidence obyvatel: "Situace ve světě je taková, že je to potřeba pro bezpečnost občanů, navíc je třeba se také přizpůsobit podmínkám EU, kdy v některých státech EU už takové pasy fungují."
Přímo v budově karvinského magistrátu je umístěna i čtečka vašich otisků prstů. Můžete si tak sami zkontrolovat funkčnost elektronické části cestovního pasu.