Na kvalitu ovzduší a také na to, zda jsou lidé ochotni přejít na ekologické druhy paliv, se zaměřoval dotazníkový průzkum, který v Orlové pořádalo Výzkumné energetické centrum Vysoké školy báňské v Ostravě.
Lidé v Orlové, stejně jako všude jinde, zkoušejí topit čímkoli. Jak nám řekli někteří domkaři, kteří ovšem nechtěli hovořit na kameru, cítí občas v okolí pach páleného plastu a dalších látek. Průzkum se ovšem zabývá také spousty dalších věcí, které s ekologií a topením souvisí.
Veronika Bogoczová, Výzkumný energetický ústav-VŠB: „Výsledky dotazníkového průzkumu budou v nejbližší době zpracovávány a výsledkem toho průzkumu bude současný stav v sledovaných lokalitách Lazy a Výhoda. Budeme vyhodnocovat, kolik domů je zateplených, jaká se používají paliva, kolik je jeho spotřeba za topnou sezonu a podobně."
Do jmenovaných lokalit vyráželi v uplynulých dnech dvojice studentů, kteří tamní občany navštěvovaly. Dotazy byly opravdu podrobné.
Petr Kubesa, student: „Jakým způsobem vytápějí, jaký kotel používají, jaké palivo, jaká je vytápěná plocha domů..."
Na akci spolupracovalo také město, které své obyvatele o všem informovalo. A lidé byli ke studentům vesměs vstřícní.
Roman Kovář, student: „Zkušenosti jsou spíše kladné. Až na některé výjimky s námi spolupracoval každý. Informovanost je dobrá o této akci."
My jsme se pak některých domkařů zeptali, zda si myslí, že kvalitu ovzduší mohou nějak výrazně ovlivňovat oni sami, nebo za jeho nedobrou kvalitou stojí spíše jiné zdroje.
Anketa, domkaři: 1. „Tady se vždycky topilo uhlím a ovzduší nebylo tak zanesené, jako dnes." 2. „Jo, pokud někdo topí plasty, ať ho potrestají. Ale třeba důchodce si nemůže vybírat drahé uhlí. Kdyby dráhy nebyly tak drahé a nebyla by třeba tak rozšířená kamionová doprava, určitě by ovzduší bylo lepší."
Někteří lidé pak během průzkumu odpovídali, že na ekologičtější palivo, třeba plyn, by rádi přešli. Velkou váhu zde ovšem hrají finance. Do všech lokalit nemůže být plyn ani zaveden kvůli poddolování.