Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Stonavě se zavzpomínalo na život v koloniích

  • Stonava,

V pořadí už třetí přednášku na téma historie našeho regionu zorganizovala místní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami. Tentokrát si pan Stanislav Kuba připravil zajímavosti o karvinských koloniích.

Místní organizace svazu postižených civilizačními chorobami upořádala nejen pro své členy, ale i širokou veřejnost další z řady historických přednášek. Opět oslovila stonavského historika Stanislava Kubu, který tentokrát hovořil o karvinských koloniích.

„Jeho přednášky jsou velmi zajímavé a zejména pro stonaváky. Myslím si, že zavzpomínají na své mládí,“ řekla předsedkyně SPCCCH Stonava Gizela Al Tukmachi.

Mnozí totiž v hornických koloniích vyrůstali, nebo je pravidelně navštěvovali. Dnes už neexistují, ustoupit musely těžbě černého uhlí.

„Určitě je zajímavé, jak ti lidé v koloniích žili a pracovali. V jakých podmínkách žili, jak přežívali krizi ve třicátých letech,“ řekl Stanislav Kuba.

Přestože byl život v hornických koloniích velmi těžký, mnohým účastníkům přednášky se vybavily jen ty krásné vzpomínky z dětství.

„Běhali jsme po haldách, v zimě jsme tam sáňkovali. Ráda na kolonii vzpomínám.“ „Spoustu věcí si z toho pamatuju. Některé fotografie byly úžasné, připomněla jsme si to.“ „Život v koloniích nebyl lehký a je potřeba si všeho vážit,“ zavzpomínali návštěvníci po přednášce.

V podobných historických přednáškách se ve Stonavě bude určitě pokračovat i v budoucnu.

Nahlásit chybu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail