Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavský evangelický kostel má 81 let

  • Stonava,

Druhou červencovou neděli se ve stonavském evangelickém kostele konala slavnostní bohoslužba u příležitosti 81. výročí posvěcení jeho základního kamene.

Velmi významnou událost prožívali druhou červencovou neděli stonavští evangelíci. Před 81lety byl ve Stonavě posvěcen základní kámen jejich kostela.  Samotná výstavba trvala jen pár měsíců. Začalo se v létě a v listopadu kostel stál.

„Ta dnešní slavnost je především projevem vděčnosti, za to, že máme kostel, za to, že máme samostatný sbor, že tady můžeme realizovat svůj duchovní život,“ řekl stonavský pastor a emeritní biskup Vladislav Volný.

Samostatný stonavský evangelický sbor vznikl ve Stonavě po druhé světové válce, do té doby patřila Stonava pod Bludovice. A možná právě proto přijal pozvání na slavnostní bohoslužbu  ženský pěvecký sbor "Laudate" z Havířova-Bludovic.

„Existujeme už více jak dvacet let. Připravili jsme několik písní v českém a polském jazyce,“ řekla vedoucí sboru Pavlína Volná.

Ale nebyl to jen pěvecký sbor s Bludovic, kdo přijal pozvání na slavnostní bohoslužbu. O duchovní promluvu byl požádán biskup luterské evangelické církve Věslav Szpak. Ve stonavském evangelickém kostele nekázal poprvé.

„Já jsme se tady nakázal hodně. Teď sice bydlím v Bystřici, ale pocházím z nedaleké Orlové. Sloužil jsem v Prostřední Suché, v Karviné-Fryštátě a nějaký čas jsem dokonce musel zastupovat administraci tady ve sboru. Vracím se strašně rád, protože jsem nasáklý těmi šachetními pachy a vůněmi. Jsem rád, když se tady mohu vracet,“ řekl biskup Szpak.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy