Vojtěch Feber, předseda Místní organizace Polského kulturně-osvětového svazu: „Všichni víme, jak se nás vládní opatření dotýkají a to nejenom tady v České republice, ale i v sousedních státech. Proto jsme se rozhodli si tuto událost sice připomenout, ale ve velmi komorním složení.“
Vzpomínkového aktu se zúčastnili zástupci polského kulturně osvětového svazu, obce Stonava a z Ostravy přijela i polská generální konzulka.
Izabella Wołłejko Chwastowicz, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: „Chtěla bych velmi poděkovat jak Místní organizaci PZKO tady ve Stonavě, tak i všem, kteří nezapomínají na tu událost. Nesmíme zapomenout na tu největší oběť - lidský život, kterou přinesli polští vojáci 26.1.1918.“
Boje o těšínské Slezsko si vyžadaly oběti nejen na polské, ale i na české straně. Ty mají své pietní místo v nedaleké Orlové.
Stonavský hrob dvou desítek polských vojáků doznal před dvěma lety velkých změn.
Vojtěch Feber, předseda Místní organizace Polského kulturně-osvětového svazu: „V roce 2019, což bylo vlastně sté výročí těch událostí, tak jsme u této příležitosti za podpory obce a s podporou Polské republiky mohli obnovit jednak ten hrob a jednak i tady tu pietní tabuli, kde jsou vypsána jména všech tady pohřbených.“
Původní tabule se jmény nebyla úplná, několikrát se na ní objevilo slovo neznámý. Nyní už jsou na desce vyryta jména všech padlých vojáků.
Vojtěch Feber, předseda Místní organizace Polského kulturně-osvětového svazu: „Díky aktivitě našeho místního historika Stanislava Kuby, který si dal tu práci a dohledal všechna ta jména v polských archivech, jsme mohli ta jména doplnit tak, aby tam už nebylo neznámý, ale aby každý tady z těch pohřbených lidí měl své jméno.“
Tématu tzv. sedmidenní války se budeme věnovat v polské části některého z příštích vydání stonavského expresu. V reportáži, kterou připravuje Otýlie Tobolová, se dozvíte, jak probíhaly boje na území Stonavy.