Přestože venku mrze, pan Andrzej Bystroň se svléká do plavek a jde do ledové vody. Už několik měsíců se totiž s partou svých přátel otužuje.
Andrzej Bystroň: „Začali jsme někdy koncem září. Byla to taková zkouška, jestli vlezeme do vody nebo nevlezeme. Chtěli jsme nějakou změnu v životě, když je teď všechno zavřené a pro zdraví taky něco udělat.“
Tři, dva, jedna, wau…
Jolanta Žemličková: „Dneska jsem se šla poprvé koupat v Karvinském moři. Měla jsem před tím takový stres trošku, ale přečetla jsem si pár článků, že má být člověk klidný. Když jsem lezla do vody, tak to tak možná nevypadalo, ale pár nádechu a je to super, úžasný zážitek. Má radost, že jsem tam vlezla.“
Joanna Bystroň: „Abych pravdu řekla, tak jsem se na to moc nepřipravovala. Vždycky jsem jenom poslouchala, jak manžel chodí plavat a strašně mě zajímalo, jaký je to pocit, vlézt poprvé do vody. S kamarádkou jsme se teda domluvily, že to zkusíme a je to teda zvláštní pocit a úžasná věc, kdy se člověk přesvědčí, že tam do té vody vleze.“
Otužovat se chodí skupinka stonavských nadšenců pravidelně třikrát týdně.
Pavel Žemlička: „Začal jsem minulý rok na podzim. Přivedl mě k tomu kamarád a přišlo mi to jako dobrá věc. Když nám zavřeli sauny a všechno ostatní, tak jsme nevěděli co dělat, tak jsme začali chodit do vody a je to super.“
V současné době už nemohou ale kvůli přísným vládním opatřením navštívit Těrlickou přehradu ani Karvinské moře. Přesto nezoufají. Pro svůj koníček si našli místo ve Stonavě.
Pavel Žemlička: „Teď, když musíme zůstat v obci ve Stonavě, tak chodíme, kde se dá. Buď do řeky, nebo tady do různých zákoutí Stonávky.“
A jak nám Pavel Žemlička prozradil, otužování je velmi návykové.
Pavel Žemlička: „Je pravda, že to otužování se pak stane závislostí a člověk, když jede někam jinde, tak vyhledává různé prostory, kde by se mohl vykoupat. Nedávno jsem byl na Mazurských jezerech a koupal jsem se tam pravidelně a bylo to super.“
Zdravím do Stonavy.
A na závěr tady máme radu odborníka, který sám je velkým fanouškem otužování.
Dalibor Pastucha, přednosta, Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: „Každopádně bych doporučil každému, kdo uvažuje o tom, začít s otužováním, aby se alespoň poradil se svým ošetřujícím praktickým lékařem, protože jsou skupiny lidí, například pacienti se srdečním onemocněním, s arytmiemi, pro které takový způsob není vhodný a otužování by jim mohlo spíše ublížit. Pokud ale tyto potíže nemají, tak si myslím, že s otužování může těžit benefit skoro každý. Je to především výborná psychohygiena, kdy ten člověk si dokáže vyčistit hlavu a v dnešní nelehké době to asi potřebujeme všichni. Pomáhá to posílit imunitní systém, zlepšuje to dýchací potíže například u astmatiků, ženy jistě ocení, že to zlepšuje pokožku a pleť. Takže otužování věřím, že je opravdu vhodná forma, jak zlepšit svůj zdravý životní styl, ale určitě bych ten začátek zkonzultoval s nějakým svým lékařem a určitě bych nezačínal rovnou skočit do nějaké ledové vody, ale postupně.“