Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pamětníci ze Staré Karviné se sešli ve Stonavě

  • Stonava,

Pamětníci ze zaniklé Karviné a příznivci historie se pravidelně schází v rámci jedné ze skupin nazvané Karviná 2 - příznivci kolonie Mexiko a okolí. Nedávno se setkali ve Stonavě v lokalitě Nový Svět v restauraci U Bulače. Toto místo si vybrali záměrně. Název je totiž stejný, jako kdysi bývala restaurace Na Sovinci, kde se pamětníci, jako mladí, scházeli.

Před rokem založil pan Vladimír Valent skupinu Karviná 2 - příznivci kolonie Mexiko a okolí. V současné době už má skoro osm set členů a většinou jsou to lidé, kteří v této lokalitě vyrůstali, vychovávali své děti a pracovali. Sám pan Valent žil v kolonii čtyřicet let, od svých deseti let.

Vladimír Valent, zakladatel skupiny: "Člověk tam bydlel, chodil tam, založila se skupina, pamětníků, začali jsme dělat výlety, chodit po Barboře, kolem Slezské tam kolem šikmého kostela, po Novém Yorku, po Hoheneggru. Dnes, když přijdete do Nového Yorku, pole, Mexiko, sice tam jsou ještě ulice zachovány, ale zalesněné, zarostlé, takže taková větší akce se dnes udělala."

Pamětníci se sešli v pohostinství U Bulače ve Stonavě, název je stejný jako kdysi bývala restaurace Na Sovinci, kde se pamětníci scházeli. Společně zavzpomínali a prohlédli si staré fotografie, mapy nebo knihy.

anketa, pamětníci a příznivci skupiny: „To jsou vzpomínky. Sice nepocházím z Karviné, ale kousíček za lesem, kde jsme prožívali mládí. Ta Karviná už zmizela. Dnes je už tam jen ten kostel, hřbitov a ty komínky bývalých větracích šachet.“
Ladislav Borkala, spoluzakládající člen skupiny: „Já jsem bydlel na Rajkově kolonii Sousedi samí dobří.“
anketa, pamětníci a příznivci skupiny: „Narodila jsem se na dvojce, 18 let jsem tam prožila.“ „Jsem ráda, že se potkáme ze známými lidmi, kteří tam bydleli několik let. Jsem ráda, že jsem zase mezi nimi.“ „Rád se vracím v čase, připomínám si mládí a mým přáním je, aby někdo udělal maketu Staré Karviné, to by byla bomba."

Setkání se zúčastnil i pan Richard Kozieł, který se v novém Yorku narodil v roce 1929. Na mapě zájemcům ukázal zajímavé věci.

Richard Kozieł, pamětník: „Tady se zapomíná, že za Německa stavěli elektrárnu, jámu Barbora a tady koksovnu. O tom se málo mluví.“

Členové skupiny se schází pravidelně, alespoň jedenkrát do měsíce. Většina z nich dochází na brigády na evangelickém hřbitově a snaží se udržovat lokalitu čistou. A pokud se chcete i Vy podívat, jak zaniklá Karviná vypadá dnes, máte jedinečnou příležitost už tuto sobotu 25. září. Připraveny jsou komentované prohlídky pohornické krajiny, například na elektrokole. V areálu Barbora pak přednášky, výstava a zábava pro děti. Bližší informace naleznete na webových stránkách obce Stonava.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry