Z kohoutku ve stonavské palírně právě tečou třešně. Je to jedna z prvních várek letošní úrody.
Bronislav Jelen, zákazník palírny: "No, měli jsme tři nádoby padesátilitrové a vypálili jsme 13 litrů." Tadeáš Šebesta, zákazník palírny: "No, já vám řeknu, výborné. Už jste okoštoval? To víte, že jo. Hned zkraje se musí."
Oba zahrádkáři svou úrodu do této palírny vozí už osmým rokem. Letos měli štěstí. Jejich ovoce neponičil ani déšť, ani vítr. Bronislav Jelen, zákazník palírny: "Někteří kolegové říkali, že letos nemají nic z úrody, protože pršelo, všechno to spadlo."
Karel Slovik, zaměstnanec palírny: "Zkušený to pozná podle čichu, vůně a samozřejmě když to dá na jazyk. Když to někdo přesladí, tak když pijete, zadrhává to v hrdle."
To platí o každé pálence. Kdo si na výrobu kvasu netroufá, může pálenici svěřit i samotné ovocné plody. Karel Slovik, zaměstnanec palírny: "Když zpracováváme ovoce, tak ho rozmělníme na drť, která je optimální. Nevýhoda je, že zákazník musí souhlasit, protože máme tisícilitrové nádoby, že to nebude jen z jeho ovoce."
V každém případě má ale zaručeno, že z metráku ovoce získá přes osm litrů 50ti procentního alkoholu. Karel Slovik, zaměstnanec palírny: "Tady se pálí dva druhy pálenky. My pálíme dobrou a ještě lepší. Jinou ne."
Ta úplně nejlepší prý však není ani z kvasu, ani z drtě, ale z moštu. Ten, který se právě teď připravuje k pálení, je ještě z loňských jablek a bude z něj první kalvádos této sezóny.
Karel Slovik, zaměstnanec palírny: "Loni to byla katastrofofální neúroda. Letos by to mělo být podstatně lepší. Ty stromy jsou obalené ovocem a něco z toho bude, pokud nepřijde mimořádná událost, která to strhne ze stromů."
Pokud všechno půjde dobře, sezóna pálení by neměla skončit dřív, než příští duben.