Kolem 8O kusů srnčí a přes 2OO bažantí zvěře tvoří základ stonavského mysliveckého revíru. Že v něm mají výborné podmínky, o tom svědčí i to, že jejich stavy jsou nadstandardní a musejí se regulovat odlovem. Lovící škodná, která by fungovala jako veterinární zdravotní policie, na Stonavsku nesídlí. Zařídit to musejí myslivci. Plánovaných 11 srnců, na které se už od poloviny září vystřelit nesmí, slovili včas. Do konce roku ještě mohou regulovat počet srnek a srnčat. A samozřejmě lišek, psíků mývalovitých i divočáků, kteří zryjí všechno, co mají v dosahu.
Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Ten divočák je průběžně tlumen. Přispěli k tomu hlavně mladí myslivci kteří se starají, takže ty odstřely jsou. Loni to bylo 11 kusů, takže ani velké škody na zemědělských plochách neudělal."
Škody neutrpělo ani políčko, na kterém letos myslivci pro zimní přikrmování zvěře pěstovali kukuřici. Kromě ní už mají pod střechou kolem 30 metráků pšenice, ovsa a dostatek sena. Školáci jim pomáhají se sběrem žaludů a kaštanů, takže i kdyby přišla tuhá zima, zvěř hlady trpět nebude. Že se jí v tomto revíru dostává potřebné péče, si všimli i zajíci.
Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Minimálně 5 let zpátky jsme se na zajíce ani nepodívali a ani v sebeobraně se na něj nesmělo vystřelit."
Letos se zaječí populace konečně rozrostla a poprvé pro ni lovecké tabu platit nebude. Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Se pokusíme ulovit asi pět zajíců pro kontrolu krve a zdravotního stavu, protože zajíc se u nás začíná pomalu objevovat."
Při společných podzimních lovech budou ale myslivci mířit především na bažanty. Poprvé si na ně vyjdou 7. listopadu, ovšem odjinud, než byli dosud zvyklí. Jejich hájenka totiž prochází kompletní rekonstrukcí. Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Na první 3 hony vezmeme azyl v hasičské zbrojnici a odtud budeme vyrážet do revíru."
Další novinkou bude posílení bezpečnosti. Myslivci už budou na honu nepřehlédnutelní, na kloboucích totiž budou mít reflexní pásky. Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Hlavně v mlze nebo členitém terénu je to vynikající věc, protože zdaleka upozorní honce i myslivce, že v blízkosti je kolega."
A po návratu z honu si myslivci letos poprvé budou moci pochutnat na tom, co si sami ulovili. Až dosud totiž museli zvěřinu na obligátní gulášek kupovat.
Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Letos jsme proškolili dva kolegy na prohlížeče zvěře, mají pravomoc určit, že kus, který jde na naše pohoštění, je po zdravotní stránce v pořádku, že se může vařit a konzumovat."
Ale opět jen pro vlastní spotřebu. Prodávat své úlovky myslivci ani letos nebudou. Část jich však vloží do tomboly na svém plese, který bude 9. ledna a vstupenky na něj budou k dispozici už od 1. listopadu. Pokud u toho chcete být, neotálejte, o tento ples bývá tradičně obrovský zájem a vstupenky mizí rychleji, než jarní sníh.