Masivní potrubí, které odvádí důlní plyn, se ve Stonavě tyčí nad mnoha pozemky, komplikuje volný pohyb lidí i techniky a navíc hyzdí okolí. Nejvíce patrné to bylo na lánu, kolem kterého se vjíždí do obce. Ta se léta snažila o nápravu.
Ondřej Feber (SPO-Zemanovci), starosta Stonavy: „Bohužel jsme tato potrubí zdědili a s tím se těžko něco dělá. Byl to můj osobní úkol, aby aspoň v centru obce bylo těch potrubí a drátů co nejméně."
V tomto úseku se to konečně podařilo a potrubí povede pod zemí. Chtělo to ale pět let usilovného tlaku na majitele. Ondřej Feber (SPO-Zemanovci), starosta Stonavy: „Toto plynové potrubí patří bývalému DPB Paskov, dnes je to Greengrass, a i když máme s touto firmou dobré vztahy, bohužel to není to, co s doly. Ty potřebují kopat uhlí, a tedy jsou vstřícnější."
V tomto případě situaci komplikovaly hlavně opakované personální změny v DPB Paskov. Kvůli nim se dohodu o uložení potrubí do země dlouho nedařilo podepsat, teď už je vše v pořádku a do 14 dnů tu už bude jen hladký pozemek. Přesto je ještě dost míst, kde plynovod z povrchu hned tak nezmizí.
Ondřej Feber (SPO-Zemanovci), starosta Stonavy: „Samozřejmě všichni bychom byli rádi, kdyby ve Stonavě nad zemí nebylo žádné potrubí. Tato potrubí jsme zdědili a na mnoha místech jeho zavedení pod zem nebylo z technických důvodů možné. V těchto případech si přejeme, aby bylo řádně udržováno a postupně se snažíme, abychom dostali do země další úseky."
Snad to už půjde rychleji, přesto se ale musí Stonava smířit s tím, že dokud se bude těžit uhlí, bude se přes její katastr odvádět také důlní plyn, který už obec využívá k vytápění některých veřejných budov.