Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější

Stonava |

Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější . Kněz například poprvé myl nohy 12 mužům v odkatzu na službu, kterou Ježíš prokázal svým učedníkům u poslední večeře.

Zelený čtvrtek, 18. hodin. Za zvuku zvonů do kostela svaté Maří Magdaleny, ve kterém jsou zakryta všechna sakrální umělecká díla kromě křížové cesty a malby ukřižovaného Krista před hlavním oltářem, vchází průvod. V jeho čele jdou ministranti, za nimi kráčí 12 stonavských mužů a nakonec kněz. Symbolizují Ježíše a družinu jeho 12 učedníků. Čeká je poslední společná večeře. Euchasristická večeře. Chléb, při jehož rozdávání učedníkům Ježíš řekne: "Vezměte a jezte, to jest tělo mé." Nabídne i kalich vína se slovy: "Pijte z toho všichni, neboť to je krev má, která za mnohé se vylévá na odpuštění hříchů."

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Všechen život církve se koncentruje kolem eaucharistie. Svátosrtí je celkem 7, ale jak říká teologie, je to pramen a vrchol života církve. Kolem toho se točí život církve. Zejména každou neděli je den vzkříšení Páně a vztahuje se k událostem, které se děly od zeleného čtvrtku až po zmrtvýchvstání, takže eucharistie zahrnuje všechny prvky Ježíšova života - umučení, smrt a zmrtvýchvstání."

Během poslední večeře Ježíš vstal, odložil roucho, opásal zástěru a prokázal učedníkům službu, kterou hostům v domě svých pánů prokazovali otroci. Pokleknul a umyl jim nohy. Totéž poprvé v historii Stonavy udělal i místní kněz.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Je to totéž, co udělal pán a kněz jako alter Kristus má dělat to, co Pán. Ježíáš řekl apoštolům, toto budete konat, tak to bude mezi vámi."

Ondřej Feber, starosta Stonavy: "Bral jsem jako poctu, že jsem byl vybrán. Samozřejmě to člověka zavazuje, aby zůstal věrný své víře."

Pak se už osud Ježíše začal nezvratně naplňovat. V hrůze nad trýzní, která ho čekala, všechno oněmělo, zmlkly i zvony a Ježíš se, provázen učedníky, uchýlil do Getsemanské zahrady, aby se tam v rozjímání připravil na poslední hodiny života na zemi.

V noci ze čtvrtku na pátek Jidáš Ježíše označil římským vojákům, ti ho zatkli, předali k výslechu židovskému veleknězi Kaifášovi, který pro něj od nejvyššího představitele Římanů v Judei žádal trest smrti. Pilát Pontský nakonec vyhověl, Kristovi učedníci v obavě o vlastní život svého mistra zapřeli a Ježíš v pátek dopoledne nastoupil křížovou cestu na horu Golgota.

V poledne byl Ježíš ukřižován, o tři hodiny později zemřel a před západem slunce byl uložen do hrobu. Od té doby jsou kostely na Velký pátek pochmurné, duchovní oblékají rudá roucha mučedníků, neslouží mše, ale čtením písma, vynesením Nejsvětější svátosti do Božího hrobu a odhalením kříže s umučeným Kristem připomínají události onoho dne.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "My ten říž přinášíme, abychom připomněli jeho smrt na Golgotě. Je to takový symbol, aby každý pochopil a podíval se na umučeného Krista."

Sobota začíná svěceném pokrmů, určených na nedělní stůl. Ve Stonavě byla tato tradice obnovena teprve před několika lety a lidé ji považují za důležitou.

Grazyna Szwedová: "Aby nám toho nepochyběšo, Beránek Boží z mrtvých vstal a tak má být na stole posvěcené jídlo. Beránek, uzeniny a vajíčko, o to se musí podělit celá rodina."

S východem večernice už začíná velká sobotní noc. Stalo se, jak jak Krisrtus sám řekl: Byl vydán v ruce hříšných, ukřižován a třetího dne vstal z mrtvých.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Kristus říkal - jsem světlo světa, takže je to světlo, které má rozzářit temnotu tohoto světa."

Tuto novinu šíří i zvony, které se po předchozích třech dnech mlčení o velké sobotní noci opět rozezněly.

Kromě světla se v sobotu světila i voda, kterou duchovní vzápětí použili ke křtu. V neděli se na památku zázraku zmrtvýchvstání konaly slavnostní mše a bohoslužby.

Pondělí už patřilo pomlázce, vodě, vajíčku - symbolům očisty, zdraví a naději, ke které se byť podvědomě upínají i ateisté.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Hodně věcí dokážeme, ale jeden jediný vstal z mrtvých. Tu událost nevysvětlí nikdo, tak ať se každý zamyslí, proč v Boha nevěří, když se udál zázrak, o kterém svět mluví i 2 tisíce let poté, co se to stalo."       

Nahlásit chybu


Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Dnes 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.


Klub Kobiet v Horní Suché uspořádal výstavu “Co dovedou naše ruce”

V Horní Suché se uskutečnila výstava „Co dovedou naše ruce“, kterou připravil Klub Kobiet při PZKO. Návštěvníci mohli obdivovat rukodělné výrobky vytvořené různými technikami, jako je pletení, práce ze dřeva či pergamano. Akce, která spojila místní ženy i muže, byla velkým úspěchem.

Havířovská nemocnice pomáhá veřejnosti zvládnout základy první pomoci

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

20. listopadu 2024 17:10 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

20. listopadu 2024 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější
Vydáno 27. dubna 2011 0:00, Stonava, Dana Bielecká
Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější . Kněz například poprvé myl nohy 12 mužům v odkatzu na službu, kterou Ježíš prokázal svým učedníkům u poslední večeře.

Zelený čtvrtek, 18. hodin. Za zvuku zvonů do kostela svaté Maří Magdaleny, ve kterém jsou zakryta všechna sakrální umělecká díla kromě křížové cesty a malby ukřižovaného Krista před hlavním oltářem, vchází průvod. V jeho čele jdou ministranti, za nimi kráčí 12 stonavských mužů a nakonec kněz. Symbolizují Ježíše a družinu jeho 12 učedníků. Čeká je poslední společná večeře. Euchasristická večeře. Chléb, při jehož rozdávání učedníkům Ježíš řekne: "Vezměte a jezte, to jest tělo mé." Nabídne i kalich vína se slovy: "Pijte z toho všichni, neboť to je krev má, která za mnohé se vylévá na odpuštění hříchů."

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Všechen život církve se koncentruje kolem eaucharistie. Svátosrtí je celkem 7, ale jak říká teologie, je to pramen a vrchol života církve. Kolem toho se točí život církve. Zejména každou neděli je den vzkříšení Páně a vztahuje se k událostem, které se děly od zeleného čtvrtku až po zmrtvýchvstání, takže eucharistie zahrnuje všechny prvky Ježíšova života - umučení, smrt a zmrtvýchvstání."

Během poslední večeře Ježíš vstal, odložil roucho, opásal zástěru a prokázal učedníkům službu, kterou hostům v domě svých pánů prokazovali otroci. Pokleknul a umyl jim nohy. Totéž poprvé v historii Stonavy udělal i místní kněz.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Je to totéž, co udělal pán a kněz jako alter Kristus má dělat to, co Pán. Ježíáš řekl apoštolům, toto budete konat, tak to bude mezi vámi."

Ondřej Feber, starosta Stonavy: "Bral jsem jako poctu, že jsem byl vybrán. Samozřejmě to člověka zavazuje, aby zůstal věrný své víře."

Pak se už osud Ježíše začal nezvratně naplňovat. V hrůze nad trýzní, která ho čekala, všechno oněmělo, zmlkly i zvony a Ježíš se, provázen učedníky, uchýlil do Getsemanské zahrady, aby se tam v rozjímání připravil na poslední hodiny života na zemi.

V noci ze čtvrtku na pátek Jidáš Ježíše označil římským vojákům, ti ho zatkli, předali k výslechu židovskému veleknězi Kaifášovi, který pro něj od nejvyššího představitele Římanů v Judei žádal trest smrti. Pilát Pontský nakonec vyhověl, Kristovi učedníci v obavě o vlastní život svého mistra zapřeli a Ježíš v pátek dopoledne nastoupil křížovou cestu na horu Golgota.

V poledne byl Ježíš ukřižován, o tři hodiny později zemřel a před západem slunce byl uložen do hrobu. Od té doby jsou kostely na Velký pátek pochmurné, duchovní oblékají rudá roucha mučedníků, neslouží mše, ale čtením písma, vynesením Nejsvětější svátosti do Božího hrobu a odhalením kříže s umučeným Kristem připomínají události onoho dne.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "My ten říž přinášíme, abychom připomněli jeho smrt na Golgotě. Je to takový symbol, aby každý pochopil a podíval se na umučeného Krista."

Sobota začíná svěceném pokrmů, určených na nedělní stůl. Ve Stonavě byla tato tradice obnovena teprve před několika lety a lidé ji považují za důležitou.

Grazyna Szwedová: "Aby nám toho nepochyběšo, Beránek Boží z mrtvých vstal a tak má být na stole posvěcené jídlo. Beránek, uzeniny a vajíčko, o to se musí podělit celá rodina."

S východem večernice už začíná velká sobotní noc. Stalo se, jak jak Krisrtus sám řekl: Byl vydán v ruce hříšných, ukřižován a třetího dne vstal z mrtvých.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Kristus říkal - jsem světlo světa, takže je to světlo, které má rozzářit temnotu tohoto světa."

Tuto novinu šíří i zvony, které se po předchozích třech dnech mlčení o velké sobotní noci opět rozezněly.

Kromě světla se v sobotu světila i voda, kterou duchovní vzápětí použili ke křtu. V neděli se na památku zázraku zmrtvýchvstání konaly slavnostní mše a bohoslužby.

Pondělí už patřilo pomlázce, vodě, vajíčku - symbolům očisty, zdraví a naději, ke které se byť podvědomě upínají i ateisté.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Hodně věcí dokážeme, ale jeden jediný vstal z mrtvých. Tu událost nevysvětlí nikdo, tak ať se každý zamyslí, proč v Boha nevěří, když se udál zázrak, o kterém svět mluví i 2 tisíce let poté, co se to stalo."       

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/6874/cirkevni-velikonocni-obrady-byly-letos-ve-stonave-mnohem-barvitejsi