Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější

Stonava |

Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější . Kněz například poprvé myl nohy 12 mužům v odkatzu na službu, kterou Ježíš prokázal svým učedníkům u poslední večeře.

Zelený čtvrtek, 18. hodin. Za zvuku zvonů do kostela svaté Maří Magdaleny, ve kterém jsou zakryta všechna sakrální umělecká díla kromě křížové cesty a malby ukřižovaného Krista před hlavním oltářem, vchází průvod. V jeho čele jdou ministranti, za nimi kráčí 12 stonavských mužů a nakonec kněz. Symbolizují Ježíše a družinu jeho 12 učedníků. Čeká je poslední společná večeře. Euchasristická večeře. Chléb, při jehož rozdávání učedníkům Ježíš řekne: "Vezměte a jezte, to jest tělo mé." Nabídne i kalich vína se slovy: "Pijte z toho všichni, neboť to je krev má, která za mnohé se vylévá na odpuštění hříchů."

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Všechen život církve se koncentruje kolem eaucharistie. Svátosrtí je celkem 7, ale jak říká teologie, je to pramen a vrchol života církve. Kolem toho se točí život církve. Zejména každou neděli je den vzkříšení Páně a vztahuje se k událostem, které se děly od zeleného čtvrtku až po zmrtvýchvstání, takže eucharistie zahrnuje všechny prvky Ježíšova života - umučení, smrt a zmrtvýchvstání."

Během poslední večeře Ježíš vstal, odložil roucho, opásal zástěru a prokázal učedníkům službu, kterou hostům v domě svých pánů prokazovali otroci. Pokleknul a umyl jim nohy. Totéž poprvé v historii Stonavy udělal i místní kněz.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Je to totéž, co udělal pán a kněz jako alter Kristus má dělat to, co Pán. Ježíáš řekl apoštolům, toto budete konat, tak to bude mezi vámi."

Ondřej Feber, starosta Stonavy: "Bral jsem jako poctu, že jsem byl vybrán. Samozřejmě to člověka zavazuje, aby zůstal věrný své víře."

Pak se už osud Ježíše začal nezvratně naplňovat. V hrůze nad trýzní, která ho čekala, všechno oněmělo, zmlkly i zvony a Ježíš se, provázen učedníky, uchýlil do Getsemanské zahrady, aby se tam v rozjímání připravil na poslední hodiny života na zemi.

V noci ze čtvrtku na pátek Jidáš Ježíše označil římským vojákům, ti ho zatkli, předali k výslechu židovskému veleknězi Kaifášovi, který pro něj od nejvyššího představitele Římanů v Judei žádal trest smrti. Pilát Pontský nakonec vyhověl, Kristovi učedníci v obavě o vlastní život svého mistra zapřeli a Ježíš v pátek dopoledne nastoupil křížovou cestu na horu Golgota.

V poledne byl Ježíš ukřižován, o tři hodiny později zemřel a před západem slunce byl uložen do hrobu. Od té doby jsou kostely na Velký pátek pochmurné, duchovní oblékají rudá roucha mučedníků, neslouží mše, ale čtením písma, vynesením Nejsvětější svátosti do Božího hrobu a odhalením kříže s umučeným Kristem připomínají události onoho dne.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "My ten říž přinášíme, abychom připomněli jeho smrt na Golgotě. Je to takový symbol, aby každý pochopil a podíval se na umučeného Krista."

Sobota začíná svěceném pokrmů, určených na nedělní stůl. Ve Stonavě byla tato tradice obnovena teprve před několika lety a lidé ji považují za důležitou.

Grazyna Szwedová: "Aby nám toho nepochyběšo, Beránek Boží z mrtvých vstal a tak má být na stole posvěcené jídlo. Beránek, uzeniny a vajíčko, o to se musí podělit celá rodina."

S východem večernice už začíná velká sobotní noc. Stalo se, jak jak Krisrtus sám řekl: Byl vydán v ruce hříšných, ukřižován a třetího dne vstal z mrtvých.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Kristus říkal - jsem světlo světa, takže je to světlo, které má rozzářit temnotu tohoto světa."

Tuto novinu šíří i zvony, které se po předchozích třech dnech mlčení o velké sobotní noci opět rozezněly.

Kromě světla se v sobotu světila i voda, kterou duchovní vzápětí použili ke křtu. V neděli se na památku zázraku zmrtvýchvstání konaly slavnostní mše a bohoslužby.

Pondělí už patřilo pomlázce, vodě, vajíčku - symbolům očisty, zdraví a naději, ke které se byť podvědomě upínají i ateisté.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Hodně věcí dokážeme, ale jeden jediný vstal z mrtvých. Tu událost nevysvětlí nikdo, tak ať se každý zamyslí, proč v Boha nevěří, když se udál zázrak, o kterém svět mluví i 2 tisíce let poté, co se to stalo."       

Nahlásit chybu


Hanu Tichánkovou odvolali z pozice náměstkyně primátora, nahradí ji Markéta Langrová

Vedení městské organizace hnutí ANO v Ostravě a následně městští zastupitelé rozhodli o odvolání Hany Tichánkové z pozice náměstkyně primátora. Zkušenou političku, která působila ve vedení města od roku 2018, nahradí místostarostka Ostravy-Jihu Markéta Langrová.

Kraj investoval do rekonstrukce kuchyně na Cihelním gymnáziu ve Frýdku-Místku

Původní stravovací zařízení na Cihelním gymnáziu ve Frýdku-Místku bylo v havarijním stavu. MS kraj, jako zřizovatel školy, se tam proto rozhodl zrekonstruovat kuchyni, jídelnu a sklady. V následující reportáži uvidíte výsledek.

Projekt Řemeslo má respekt pomáhá školám naplnit obory

Projekt „Řemeslo má respekt“ je strategickou iniciativou zaměřenou na podporu a propagaci řemeslných oborů v Moravskoslezském kraji. Klíčovým cílem je získat respekt a zájem žáků a jejich rodičů o řemeslné profese, a s tím související zájem o studium daných řemeslných oborů.

Zprovoznění ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě potrvá měsíce, splašky tečou do Odry

Včera 16:01 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po závažném poškození ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze povodněmi potrvá její zprovoznění několik měsíců. Většina odpadních vod z města nyní odtéká přímo do řeky Odry. O situaci informoval mediální zástupce společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Jaromír Krišica. Krizový štáb Moravskoslezského kraje vyzval vládu a ústřední krizový štáb k řešení této kritické situace.

Množství odpadu ze zatopených domů je extrémní. Při odvozu musejí být lidé trpěliví

Voda už opadla na velké většině zatopených míst a na ulicích ji nahradilo moře odpadu. Lidé vynášejí před domy zničené věci a nákladní vozy je postupně odvážejí na skládku společnosti OZO v Hrušově. Náklaďáků je ale takové množství, že se tvoří dlouhé kolony.

O komentovanou prohlídku k aktuálnímu stavu vítkovického nádraží byl velký zájem

Budova vítkovického nádraží prochází kompletní rekonstrukcí. V jakém je objekt momentálně stavu se mohli lidé dozvědět na komentované prohlídce, kterou uspořádala vítkovická radnice. Oprava za více než čtvrt miliardy korun má být dokončena za dva roky.

Slezská nemocnice v Opavě se stala vítězem celostátního projektu Kvalitní a bezpečná nemocnice 2024

Včera 15:08 | Celý MS kraj | Redakce

Velký úspěch slaví Slezská nemocnice v Opavě, která se stala vítězem celostátního projektu zaměřeného na kvalitu a bezpečí v nemocnicích. Tento projekt vyhlašuje Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví a nemocnice hodnotí komise složená z odborníků zaměřených na oblast kvality. V lednu letošního roku Slezská nemocnice v Opavě úspěšně prošla re-akreditačním šetřením a získala certifikát na další tři roky u České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví.

Letní koupaliště v Havířově letos navštívilo zhruba 55 tisíc lidí

Zhruba 55 tisíc lidí navštívilo během letní sezony koupaliště v Havířově a to i přesto, že byla o něco kratší. Tak velký počet návštěvníků si vyžádal i vyšší nároky na plavčíky. Jejich práce byla náročná.

66letý motorkář havaroval u Milotic nad Opavou, v ohrožení života byl transportován vrtulníkem

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pondělí 23. září odpoledne zasahovali záchranáři u vážné nehody motocyklisty poblíž obce Milotice nad Opavou na Bruntálsku. Šestašedesátiletý muž utrpěl vážná zranění a v kritickém stavu byl letecky transportován na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice.

V Bruntále otevřeli vyhlídkovou kostelní věž v centru města

Bruntál se po dlouhé době konečně dočkal zpřístupnění vyhlídkové věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru města. Kostel je nejstarší kamennou stavbou ve městě. Původně gotická stavba byla na konci 16 století renesančně a v první polovině 18. století barokně upravena.

Stonavští krojovaní horníci udržují hornické tradice už 110 let

Stonavští krojovaní horníci letos oslavili významné jubileum – 110 let od založení svého spolku. Tradice, které sahají až do roku 1914, hrají v obci Stonava důležitou roli a jejich udržování je klíčové pro budoucí generace. Oslavy se nesly v duchu připomínání bohaté historie a hrdosti na hornické dědictví.

Polscy legioniści na Śląsu Cieszyńskim

W Ośrodku Dokumentacji Kongresu Polaków w Czeskim Cieszynie można do końca września obejrzeć wystawę opowiadającą o pobycie polskich legionistów na Śląsku Cieszyńskim późną jesienią 1914 roku. Po niepowodzeniach Austriaków na froncie wschodnim i znacznym wykrwawieniu się 1. Polskiej Brygady postanowiono zapewnić legionistom godziwy odpoczynek.

Aktuálně z Karviné: Adra hledá dobrovolníky pro KHN

Humanitární organizace Adra zahajuje spolupráci s Karvinskou hornickou nemocnicí.

V soutěži Karvinský talent podali zpěváci skvělé výkony, porota to neměla jednoduché

V městském domě kultury se uskutečnil 16. ročník pěvecké soutěže nazvané Karvinský talent. Věhlas talentu za dobu své existence dávno přesáhl hranici města a odvážní zpěváci a zpěvačky sem míří i ze vzdálenějších míst. Vítěze jednotlivých kategorií si můžete poslechnout v následujícím příspěvku.

Policie obvinila 24letého autora výhružných e-mailů na Karvinsku, způsobil evakuaci škol a volebních místností

22. září 2024 18:32 | Karviná | Lukáš Zavadil

Policie obvinila 24letého muže ze šíření poplašné zprávy poté, co v pátek 20. září zaslal výhrůžné e-maily o uložení výbušniny do školských zařízení na Karvinsku. Výhrůžka vedla k evakuaci stovek osob. Kriminalisté nyní případ vyšetřují a obviněnému hrozí až osm let vězení.

Aktuálně z Karviné: Den otevřených dveří porodnice

21. září 2024 21:02 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Rodinná porodnice Nemocnice Karviná-Ráj zve všechny nastávající maminky a jejich partnery na den otevřených dveří porodnice.

Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější
Vydáno 27. dubna 2011 0:00, Stonava, Dana Bielecká
Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější . Kněz například poprvé myl nohy 12 mužům v odkatzu na službu, kterou Ježíš prokázal svým učedníkům u poslední večeře.

Zelený čtvrtek, 18. hodin. Za zvuku zvonů do kostela svaté Maří Magdaleny, ve kterém jsou zakryta všechna sakrální umělecká díla kromě křížové cesty a malby ukřižovaného Krista před hlavním oltářem, vchází průvod. V jeho čele jdou ministranti, za nimi kráčí 12 stonavských mužů a nakonec kněz. Symbolizují Ježíše a družinu jeho 12 učedníků. Čeká je poslední společná večeře. Euchasristická večeře. Chléb, při jehož rozdávání učedníkům Ježíš řekne: "Vezměte a jezte, to jest tělo mé." Nabídne i kalich vína se slovy: "Pijte z toho všichni, neboť to je krev má, která za mnohé se vylévá na odpuštění hříchů."

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Všechen život církve se koncentruje kolem eaucharistie. Svátosrtí je celkem 7, ale jak říká teologie, je to pramen a vrchol života církve. Kolem toho se točí život církve. Zejména každou neděli je den vzkříšení Páně a vztahuje se k událostem, které se děly od zeleného čtvrtku až po zmrtvýchvstání, takže eucharistie zahrnuje všechny prvky Ježíšova života - umučení, smrt a zmrtvýchvstání."

Během poslední večeře Ježíš vstal, odložil roucho, opásal zástěru a prokázal učedníkům službu, kterou hostům v domě svých pánů prokazovali otroci. Pokleknul a umyl jim nohy. Totéž poprvé v historii Stonavy udělal i místní kněz.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Je to totéž, co udělal pán a kněz jako alter Kristus má dělat to, co Pán. Ježíáš řekl apoštolům, toto budete konat, tak to bude mezi vámi."

Ondřej Feber, starosta Stonavy: "Bral jsem jako poctu, že jsem byl vybrán. Samozřejmě to člověka zavazuje, aby zůstal věrný své víře."

Pak se už osud Ježíše začal nezvratně naplňovat. V hrůze nad trýzní, která ho čekala, všechno oněmělo, zmlkly i zvony a Ježíš se, provázen učedníky, uchýlil do Getsemanské zahrady, aby se tam v rozjímání připravil na poslední hodiny života na zemi.

V noci ze čtvrtku na pátek Jidáš Ježíše označil římským vojákům, ti ho zatkli, předali k výslechu židovskému veleknězi Kaifášovi, který pro něj od nejvyššího představitele Římanů v Judei žádal trest smrti. Pilát Pontský nakonec vyhověl, Kristovi učedníci v obavě o vlastní život svého mistra zapřeli a Ježíš v pátek dopoledne nastoupil křížovou cestu na horu Golgota.

V poledne byl Ježíš ukřižován, o tři hodiny později zemřel a před západem slunce byl uložen do hrobu. Od té doby jsou kostely na Velký pátek pochmurné, duchovní oblékají rudá roucha mučedníků, neslouží mše, ale čtením písma, vynesením Nejsvětější svátosti do Božího hrobu a odhalením kříže s umučeným Kristem připomínají události onoho dne.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "My ten říž přinášíme, abychom připomněli jeho smrt na Golgotě. Je to takový symbol, aby každý pochopil a podíval se na umučeného Krista."

Sobota začíná svěceném pokrmů, určených na nedělní stůl. Ve Stonavě byla tato tradice obnovena teprve před několika lety a lidé ji považují za důležitou.

Grazyna Szwedová: "Aby nám toho nepochyběšo, Beránek Boží z mrtvých vstal a tak má být na stole posvěcené jídlo. Beránek, uzeniny a vajíčko, o to se musí podělit celá rodina."

S východem večernice už začíná velká sobotní noc. Stalo se, jak jak Krisrtus sám řekl: Byl vydán v ruce hříšných, ukřižován a třetího dne vstal z mrtvých.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Kristus říkal - jsem světlo světa, takže je to světlo, které má rozzářit temnotu tohoto světa."

Tuto novinu šíří i zvony, které se po předchozích třech dnech mlčení o velké sobotní noci opět rozezněly.

Kromě světla se v sobotu světila i voda, kterou duchovní vzápětí použili ke křtu. V neděli se na památku zázraku zmrtvýchvstání konaly slavnostní mše a bohoslužby.

Pondělí už patřilo pomlázce, vodě, vajíčku - symbolům očisty, zdraví a naději, ke které se byť podvědomě upínají i ateisté.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Hodně věcí dokážeme, ale jeden jediný vstal z mrtvých. Tu událost nevysvětlí nikdo, tak ať se každý zamyslí, proč v Boha nevěří, když se udál zázrak, o kterém svět mluví i 2 tisíce let poté, co se to stalo."       

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/6874/cirkevni-velikonocni-obrady-byly-letos-ve-stonave-mnohem-barvitejsi