Následky povodně by tentokrát nebyly tak tragické

Od katastrofálních povodní v roce 1997 uběhne letos v červenci 20 let. Morava a Slezsko se tehdy staly místem jedné z největších přírodních katastrof dvacátého století ve střední Evropě. V průběhu uplynulých let provedlo Povodí Odry i další organizace spoustu opatření, aby už k podobným tragédiím nemohlo dojít.

4. července 97 začalo v našem regionu pršet. Po pěti dnech extrémních dešťů se zvedly hladiny všech toků v povodí Odry a zaplavily okolí. Povodně si vyžádaly 20 životů, zničeno bylo 300 domů, zdevastováno 500 km silnic. Škody byly vyčísleny na 20 miliard korun. Mezi dvěma stovkami zaplavených obcí byl i Bohumín.

Petr Vícha(ČSSD), starosta Bohumína: “Kromě Záblatí, které je na kopci, byly pod vodou všechny městské části. Dokonce i na náměstí, které je od řeky několik kilometrů, byl metr vody a jezdilo se na pramičkách.”

Hned po povodni začalo Povodí Odry pracovat na tom, aby podobným následkům zabránilo.

Jiří Pagáč, ředitel Povodí Odry: “Připravili jsme 103 akcí a z nich bylo už 86 realizováno. Celkově se jedná o částku 3,2 miliardy korun.”

Náš kraj se také stal díky povodním lídrem v nastavení spolupráce mezi složkami záchranného systému a vzniklo první integrované záchranné centrum v zemi.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Máme tady systém varování, máme matematické modely, které predikují vývoj stavu v kritických oblastech, takže se domnívám, že je ten kraj mnohem lépe připraven.”

Jedno z nejdůležitějších protipovodňových opatření na horní Opavě ale stále chybí. Jde o přehradu Nové Heřminovy, která by chránila Krnov i Opavu.
Spisovatelé do knihoven - Ondřej Hložek / autorské čtení

Dnes 18:00 - 5:13
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Otazník jménem Jan Masaryk / přednáška Pavla Carbola

Zítra 17:00 - 22.10. 5:13
Celý MS kraj, Knihovna, Baška

II. Bílovecký swap / výměnný bazar s oblečením

26.10. 9:00 - 22.10. 5:13
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Martin Kolek s.r.o.
Karviná
od 16 280 Kč do 35 000 Kč

Detail

ELANDOMY s.r.o.
Karviná
od 13 500 Kč

Detail

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu