Následky povodně by tentokrát nebyly tak tragické

Od katastrofálních povodní v roce 1997 uběhne letos v červenci 20 let. Morava a Slezsko se tehdy staly místem jedné z největších přírodních katastrof dvacátého století ve střední Evropě. V průběhu uplynulých let provedlo Povodí Odry i další organizace spoustu opatření, aby už k podobným tragédiím nemohlo dojít.

4. července 97 začalo v našem regionu pršet. Po pěti dnech extrémních dešťů se zvedly hladiny všech toků v povodí Odry a zaplavily okolí. Povodně si vyžádaly 20 životů, zničeno bylo 300 domů, zdevastováno 500 km silnic. Škody byly vyčísleny na 20 miliard korun. Mezi dvěma stovkami zaplavených obcí byl i Bohumín.

Petr Vícha(ČSSD), starosta Bohumína: “Kromě Záblatí, které je na kopci, byly pod vodou všechny městské části. Dokonce i na náměstí, které je od řeky několik kilometrů, byl metr vody a jezdilo se na pramičkách.”

Hned po povodni začalo Povodí Odry pracovat na tom, aby podobným následkům zabránilo.

Jiří Pagáč, ředitel Povodí Odry: “Připravili jsme 103 akcí a z nich bylo už 86 realizováno. Celkově se jedná o částku 3,2 miliardy korun.”

Náš kraj se také stal díky povodním lídrem v nastavení spolupráce mezi složkami záchranného systému a vzniklo první integrované záchranné centrum v zemi.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Máme tady systém varování, máme matematické modely, které predikují vývoj stavu v kritických oblastech, takže se domnívám, že je ten kraj mnohem lépe připraven.”

Jedno z nejdůležitějších protipovodňových opatření na horní Opavě ale stále chybí. Jde o přehradu Nové Heřminovy, která by chránila Krnov i Opavu.
innogy WINTER RUN OSTRAVA / běžecký závod pro celou rodinu

08.02. 09:00
Celý MS kraj, Prokešovo náměstí Ostrava

Country bál v Bašce

08.02. 19:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

XIII. Hodoňovický masopust

22.02. 13:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků