Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Špatné ovzduší bude v kraji asi i v dalších dnech

Znečištěné ovzduší bude obyvatele téměř celého MS kraje sužovat pravděpodobně i v následujících dnech. Meteorologové už kvůli smogu vyhlásili na části území regulaci, což znamená, že průmyslové podniky musely omezit výrobu. V pondělí přibylo ještě navíc varování před velmi silným mrazem.

Už v sobotu se začalo ovzduší na mnoha místech v kraji zhoršovat a v neděli vyhlásili meteorologové v několika lokalitách smogovou situaci. Ta se nezlepšovala a v neděli v noci byla proto vyhlášena regulace. V letošním roce poprvé. Znamená to, že některé podniky musejí omezit ty činnosti, které by situaci zhoršovaly. Mezi nimi například ArcelorMittal Ostrava. "Zastavujeme například provoz mlýnice uhlí na koksovně, manipulaci se struskou, odkládáme plánované opravy a údržbu, které by mohly vést ke zvýšení prašnosti," vysvětluje mluvčí ArcelorMitall Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Pro obyvatele to znamená omezit pobyt venku, větrat jen krátce, omezit venkovní fyzickou aktivitu. Potíže mohou mít zejména starší lidé, astmatici nebo děti. "Každý den znečištění ovzduší kontrolujeme. Letos je to poprvé, kdy nejdeme ven. V prosinci to bylo dvakrát,"  říká učitelka mateřské školky Hana Kunčická.

I když se v úterý situace trochu zlepší, špatné ovzduší nás bude trápit i v následujících dnech. "Čekáme přechodné slabé zlepšení, ale opravdu to bude jen přechodné," uvádí meteorolog Václav Smolka.

V pondělí vydali meteorologové také varování před silným mrazem. Teplota by hlavně v noci mohla klesat až k mínus 20 stupňům Celsia. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy