Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Češi a Poláci se po sto letech střetli na bitevním poli

Spor o slezské území vyvrcholily v lednu 1919 tzv. Sedmidenní válkou. V polském Skočově se po sto letech bojovalo znovu. Tentokrát si ale Češi a Poláci tento válečný spor připomněli v přátelském duchu.

Poslední bitva v rámci tzv. Sedmidenní války se uskutečnila před sto lety u polského Skočova. Vojenský spor o slezské území tady v noci na 31. ledna 1919 uhasl. Po sto letech si tuto událost připomněli české a polské vojensko-historické oddíly během rekonstrukce tohoto válečného střetu.

„Snažíme se divákům ukázat, jak to před sto lety vypadalo. Představíme jim bojovou taktiku a zbraně, se kterými se tehdy bojovalo. Vše samozřejmě v dobových uniformách.,“ řekl hlavní organizátor Krzysztof Neścior.

Na bitevním poli se tentokrát ale Češi s Poláky střetli v přátelském duchu.

„Myslím si, že je úžasné, že můžeme dnes po sto letech tady sejít s našimi polskými kolegy a bez nějakých emocí si připomenout padlé z obou stran tohoto konfliktu,“ řekl Petr Čížek z Československé obce legionářské.

„Takováto ukázka vlastně přispívá k tomu usmíření mezi českým a polským národem, zvláště tady ve Slezsku. Tady je ten konflikt stále tak trošku živý,“ dodal historik Viktor Grossmann.

„Především jsem rád za to, že po těch sto letech se tady setkala polská a česká strana a v přátelském duchu oslavili tady tuto smutnou událost.“ řekl jeden z přítomných návštěvníků akce.

 „Stálo to za to. Moc jsme o tom tady nevěděli,“ dodala polská návštěvnice.

Vojenský spor o Slezské území si před sto lety vyžádal na obou stranách desítky mrtvých a stovky zraněných. 

Nahlásit chybu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Domov Slunečnice Ostrava, příspěvková organizace,
Ostrava
od 19 700 do 27 290 Kč/měsíc

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail