Reklama

Češi a Poláci se po sto letech střetli na bitevním poli

Spor o slezské území vyvrcholily v lednu 1919 tzv. Sedmidenní válkou. V polském Skočově se po sto letech bojovalo znovu. Tentokrát si ale Češi a Poláci tento válečný spor připomněli v přátelském duchu.

Stáhnout video
Reklama

Poslední bitva v rámci tzv. Sedmidenní války se uskutečnila před sto lety u polského Skočova. Vojenský spor o slezské území tady v noci na 31. ledna 1919 uhasl. Po sto letech si tuto událost připomněli české a polské vojensko-historické oddíly během rekonstrukce tohoto válečného střetu.

„Snažíme se divákům ukázat, jak to před sto lety vypadalo. Představíme jim bojovou taktiku a zbraně, se kterými se tehdy bojovalo. Vše samozřejmě v dobových uniformách.,“ řekl hlavní organizátor Krzysztof Neścior.

Na bitevním poli se tentokrát ale Češi s Poláky střetli v přátelském duchu.

„Myslím si, že je úžasné, že můžeme dnes po sto letech tady sejít s našimi polskými kolegy a bez nějakých emocí si připomenout padlé z obou stran tohoto konfliktu,“ řekl Petr Čížek z Československé obce legionářské.

„Takováto ukázka vlastně přispívá k tomu usmíření mezi českým a polským národem, zvláště tady ve Slezsku. Tady je ten konflikt stále tak trošku živý,“ dodal historik Viktor Grossmann.

„Především jsem rád za to, že po těch sto letech se tady setkala polská a česká strana a v přátelském duchu oslavili tady tuto smutnou událost.“ řekl jeden z přítomných návštěvníků akce.

 „Stálo to za to. Moc jsme o tom tady nevěděli,“ dodala polská návštěvnice.

Vojenský spor o Slezské území si před sto lety vyžádal na obou stranách desítky mrtvých a stovky zraněných. 

ReklamaValaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu