EKO MAGAZÍN: Vody je podle vodohospodářů pro letošek dostatek

Podle vodohospodářů je vody dost. Přehrady jsou doplněné a letošní více deštivé počasí pomůže bezproblémovému zásobování vodou v tomto roce. Jarním měsícům odpovídá i stav vody v řekách. Jsou mírně zvýšené, a to kvůli tajícímu sněhu z horských poloh.

Letošní počasí přeje vodohospodářům. Sníh odtává pozvolna a prší průběžně. Také proto jsou průtoky v řekách stabilizované. Přehrady jsou už téměř všude naplněny na 100 procent. Výjimkou je vodní dílo Šance.

“V současné době se nám dobře doplňuje i vodní dílo Šance, které po tříleté rekonstrukce bylo odpuštěno na 50% objemu a nyní jsme vystoupali až o osm metrů, takže máme tuto přehradu naplněnou z 88%,” řekla Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry, s. p.

“Kolem 98% vody má Slezská Harta. Vzhledem k tomu, že v povodí Slezské Harty se nachází dostatek vody ve sněhu, tak je reálný předpoklad, že i tato největší naše nádrž bude naplněna na 100%,” okomentoval stav vody ředitel s. p. Povodí Odry Jiří Pagáč.

Vodohospodáři jsou připraveni i na případnou lokální povodeň, kterou by způsobilo rychlejší tání anebo větší množství srážek.

“I když je nádrž naplněna na 100%, tak pořád tam zůstává retenční prostor, který se používá pro tlumení povodí a ten by stačil k transformaci takto vzniklých povodní,” říká s úsměvem ředitel Pagáč.

Výhodou MS regionu je to, že distribuce vody probíhá gravitačně. A to i díky sofistikovananému řešení ostravského oblastního vodovodu, který byl postaven před 61 lety.

“Akorát se nepočítalo s tím, že v nějakých okamžicích bude třeba vodu distribuovat ze západu na východ a obráceně. Proto jsme investice udělali tak, abychom v okamžiku, kdy budeme potřebovat jeden zdroj posílit daleko více než ostatní, měli zajištěnou distribuci vody,” komentuje vodovodní soustavu Anatol Pšenička, ředitel SMVaK.

Velké opravy plánuje pro letošní rok také Povodí Odry. Největší z nich bude oprava žermanického přivaděče, kterým je možné převést podle potřeby vodu z povodí řeky Morávky do povodí řeky Lučiny. 1800 metrů dlouhý úsek bude opraven za jeden rok.

“Máme k tomu povolenou i mimořádnou manipulaci, abychom měli dostatečnou zásobu vody jak na začátku. Žermanice totiž budou mít hladinu asi o půl metru níže proti běžné zásobě. Na podzim proběhne druhá část manipulace. To se bude přepouštět voda z Morávky do Žermanic, které v té době budou zaklesnuté,” komentuje největší opravu státního podniku Povodní Odry letošního roku jeho ředitel.

250 milionů korun. To jsou investice státního podniku Povodní Odry do vodních toků a vodních děl. Zhruba jednu třetinu pokryje dotace z Ministerstva zemědělství. Za dalších 206 milionů budou v letošním roce probíhat opravy.
POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 15.11. 1:40
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Rozsvěcování stromečku s vánočním hodováním v Bašce

30.11. 14:00 - 15.11. 1:40
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

PETR BENDE & BAND a vzácní hosté / Vánoční turné 2019

30.11. 19:00 - 15.11. 1:40
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků