Reklama

EKO MAGAZÍN: První jarní veletrh včelařů proběhl v Ostravě

Jaro je tady a včelařům začíná sezóna. Desetitisíce včel budou denně sbírat sladký nektar, který přemění v med. Za svůj život jedna včela vytvoří jedinou kávovou lžičku medu. Přičemž statistiky uvádí, že spotřeba stoupá. V průměru v Česku sníme kilo medu ročně.

Reklama

Zpopularizovat včelařství, ukázat co s chovem včel souvisí a také poradit, to byl cíl prvního veletrhu včelařů. V kraji je chovatelů kolem pěti tisíc a jejich včelařská řehole nezná hranic, také proto spolupracují s kolegy z Polska a Slovenska. Veletrh byl pro ně společenskou událostí roku. Předávali si zkušenosti a nabízeli své zkušenosti i produkty. Všechny se týkaly včelaření. 


“Včelařství je velmi závislé na počasí. Loňský rok byl mimořádně suchý, ale v našem regionu snůškově dobrý. V jiných regionech ČR včelám tolik nepřálo. Údajně má být letošní rok bez jara, rovnou budou horké dny jako v létě. Včely se už probouzí, dobře zazimovaly, a to je předpoklad, že bude dobrá snůška,” říká Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska.

Velkou pomocí pro začínající, ale i pokročilé včelaře je akademie, která působí pod Slezskou univerzitou v Opavě. I na veletrhu měla své místo.
“Začínající včelaři se mohou začít vzdělávat i přesto, že nemají vůbec žádná včelstva. A to je to správné, co my si ceníme. Díky vzdělá tito lidé zjistí, co všechno k chovu potřebují,” okomentovala Včelařskou akademii jednatelka  Alena Vitásková.

Včelařské řemeslo je podle odborníků mnohdy alchymie. A když už někdo včelařství propadne, je to láska na celý život. Jako například Milan Motyka, ten včelaří od svých 12 let a v posledních letech už svou lásku rozšířil o dokumentární fotografii a napsal knihu pro děti Medové pohádky.
“Je to pro mě relax, už dávno jsem oprostil od toho, že bych se hnal za medovými výnosy. Těžím z toho, co mi nabízí včelí prostředí, které se dá zobrazit formou fotografie. Včely fotím zhruba 10 let. Tato vášeň, protože i samotná výstava se jmenuje “Včely - moje vášeň”, mi opravdu přináší řadu pozitivních vjemů do života,” říká o svých fotografiích včelař a fotograf Milan Motyka.

Pro své fotografie zvolil Milan Motyka novou metodu převádění na plastové desky. Tyto fotografie nabízí brilatní barvy a dlouhou životnost.

Letošní první veletrh včelařství má Ostrava za sebou, ten druhý už teď Včelařský spolek Moravy a Slezska připravuje. Proběhne opět na Výstavišti Černá louka, tentokrát 13. a 14. března 2020.
Festival LETNÍ ŠAPITÓ 2019: Skleněný zvěřinec / představení

Dnes 19:30 - 5:25
Celý MS kraj, Štěrkovna Hlučín

Sportovcům na dětech záleží! /Akce v Kozlovicích

23.06. 15:00 - 16.06. 5:25
Celý MS kraj, areál sportu v Kozlovicích u Přerova

Stanislav Juřena
Bruntál
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

REIT Jízdárna pod Lipovým s.r.o.
Frýdek-Místek
od 16 280 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu