Reklama

EKO MAGAZÍN: První jarní veletrh včelařů proběhl v Ostravě

Jaro je tady a včelařům začíná sezóna. Desetitisíce včel budou denně sbírat sladký nektar, který přemění v med. Za svůj život jedna včela vytvoří jedinou kávovou lžičku medu. Přičemž statistiky uvádí, že spotřeba stoupá. V průměru v Česku sníme kilo medu ročně.

Stáhnout video
Reklama

Zpopularizovat včelařství, ukázat co s chovem včel souvisí a také poradit, to byl cíl prvního veletrhu včelařů. V kraji je chovatelů kolem pěti tisíc a jejich včelařská řehole nezná hranic, také proto spolupracují s kolegy z Polska a Slovenska. Veletrh byl pro ně společenskou událostí roku. Předávali si zkušenosti a nabízeli své zkušenosti i produkty. Všechny se týkaly včelaření. 


“Včelařství je velmi závislé na počasí. Loňský rok byl mimořádně suchý, ale v našem regionu snůškově dobrý. V jiných regionech ČR včelám tolik nepřálo. Údajně má být letošní rok bez jara, rovnou budou horké dny jako v létě. Včely se už probouzí, dobře zazimovaly, a to je předpoklad, že bude dobrá snůška,” říká Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska.

Velkou pomocí pro začínající, ale i pokročilé včelaře je akademie, která působí pod Slezskou univerzitou v Opavě. I na veletrhu měla své místo.
“Začínající včelaři se mohou začít vzdělávat i přesto, že nemají vůbec žádná včelstva. A to je to správné, co my si ceníme. Díky vzdělá tito lidé zjistí, co všechno k chovu potřebují,” okomentovala Včelařskou akademii jednatelka  Alena Vitásková.

Včelařské řemeslo je podle odborníků mnohdy alchymie. A když už někdo včelařství propadne, je to láska na celý život. Jako například Milan Motyka, ten včelaří od svých 12 let a v posledních letech už svou lásku rozšířil o dokumentární fotografii a napsal knihu pro děti Medové pohádky.
“Je to pro mě relax, už dávno jsem oprostil od toho, že bych se hnal za medovými výnosy. Těžím z toho, co mi nabízí včelí prostředí, které se dá zobrazit formou fotografie. Včely fotím zhruba 10 let. Tato vášeň, protože i samotná výstava se jmenuje “Včely - moje vášeň”, mi opravdu přináší řadu pozitivních vjemů do života,” říká o svých fotografiích včelař a fotograf Milan Motyka.

Pro své fotografie zvolil Milan Motyka novou metodu převádění na plastové desky. Tyto fotografie nabízí brilatní barvy a dlouhou životnost.

Letošní první veletrh včelařství má Ostrava za sebou, ten druhý už teď Včelařský spolek Moravy a Slezska připravuje. Proběhne opět na Výstavišti Černá louka, tentokrát 13. a 14. března 2020.

ReklamaValaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Work Service Czech s.r.o.
Opava
od 17 000 Kč do 19 000 Kč

Detail

ELKOPLAST CZ, s.r.o.
Bruntál
od 16 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu