Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Města v Moravskoslezském kraji řeší sociální bydlení

Sociální bydlení a jeho řešení je v posledních letech velice diskutované téma. Levné bydlení hledají senioři, mladí lidé a také ti, kteří se dostanou z různých důvodů do finančních potíží. Vláda schválila návrh nařízení s pravidly pro získání peněz na pořízení bytů a obce tak budou moci za dotace a úvěry od státu sociální byty budovat.

Vláda letos uvolní na výstavbu sociálních bytů 650 milionů korun a na úvěry 350 milionů. Peníze budou obce využívat na výstavbu sociálních bytů, nájemních bytů pro středně příjmové domácnosti a pro veřejně prospěšné profese. Evropským lídrem v rozvoji sociálního bydlení jsou Finové. Program Housing First, tedy “bydlení především” tam funguje už více než 30 let. Cílem je dostat lidi bez domova z ulice. Výsledkem je pokles bezdomovectví více než o polovinu.

V MS kraji žije zhruba 2 600 bezdomovců. Města pro ně mají motivační programy, aby změnili způsob života a začlenili se. Ostrava nabízí sociální bydlení v šesti největších obvodech od roku 2016. Na dobu tří let v pilotním projektu vyčlenila 102 bytů, z toho 99 sociálních a 3 krizové. Nový Jičín má 624 sociálních bytů a chystá se vybudovat 39 startovacích. Problematikou se zabývají i někteří soukromí vlastníci. “My, v našem portfoliu 43 tis. bytů, máme v současné době několik tisícovek bytů, které nejsou obsazeny. A právě tyhle lokality můžeme nabídnout různým neziskovým organizacím k zajímavým projektům. Takže my jsme si za poslední léta vytvořili konkrétní projekt, kdy nabízíme snížené nájemné, resp. refundujeme část nájemného pro zajímavé projekty neziskových organizací,” řekl Jan Rafaj, generální ředitel RESIDOM s.r.o.

Jedním z nich je Komunitní centrum ARCHA v Karviné. Setkávají se tam aktivní senioři. Některé činnosti pro ně připravují karvinští studenti Slezské univerzity. “Vymýšlím akce a realizuji je se seniory, učím je třeba na počítači, s internetem, emailem a podobně,” prozradila studentka Pavla Pokorná, studentka OPF Karviná.

Studenti, kteří se budou stejně jako Pavla Pokorná, podílet na programech pro seniory, získají od společnosti RESIDOMO bydlení v zařízených bytech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy