Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nádvoří Zámku Hradec nad Moravicí je opět otevřeno

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo slavnostně otevřeno nádvoří Zámku Hradec nad Moravicí na Opavsku. Stavební práce trvaly dva roky a veřejnosti zpřístupnily také bývalé konírny.

Muzikál Noc na Karlštejně se sice odehrává v jiném historickém objektu, nicméně tímto jeho provedením vzdalo Slezské divadlo hold Zámku Hradec nad Moravicí. Stovky lidí si nenechaly ujít slavnostní otevření jeho nádvoří, ke kterému došlo po dvouleté rekonstrukci. 

“V roce 2015 jsme zpracovali projekt, díky ministerstvu kultury a dotaci se nám povedlo získat peníze na rekonstrukci Červeného zámku, na rekonstrukci  střech, nádvoří, spodních koníren, statických poruch a zámecké vyhlídky,” uvedl Radomír Přibyla, kastelán Zámku Hradec nad Moravicí. 

Nádvoří je klíčovým prostorem celého zámeckého komplexu, slouží kulturním a společenským akcím, kterých už je tu naplánovaná celá řada.  

“Absolutní novinkou bude, že z toho nádvoří můžeme z té hodinové věž dostat do opravených koníren. A ty konírny se budou poprvé od války otevírat pro veřejnost,” dodal kastelán zámku. 

Hradecký zámek je majetkem státu. Nicméně slavnostní otevření těchto prostor podpořil i Moravskoslezský kraj.   

“Úzce spolupracujeme, dějí se tady i mnohé kulturní aktivity za přispění kraje,” podotkl Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje. 

“My bychom samozřejmě rádi do budoucna obnovili i interiéry zámku. Máme připraven investiční záměr a žádost podanou na ministerstvo kultury,” sdělila Naděžda Goričková, generální ředitelka Národního památkového ústavu. 

Tato další etapa renovace novogotického objektu by měla přijít na 150 milionů korun. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy