Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Morávce vysadili jeřabinovou alej u opraveného pomníku

Na území beskydské obce Morávka je několik míst, kde si lidé mohou připomenout události z období druhé světové války.

Turisté si v Morávce mohou na několika místech najít chvilku k zamyšlení. Mezi tato místa patří například pomník s názvem Zaťatá pěst. Připomíná dva mladíky popravené nacisty. Obec nedávno nechala tento pomník přemístit. 

“Pomník Zaťatá pěst jsme přemístili na místo, kde vlastně došlo k zachycení dvou mládenců, kteří z Čech přišli na Morávku, překročili protektorátní hranici a dle vyjádření říšského protektora Heydricha s takovými lidmi okamžitě byl zahájen soudní proces a byli odsouzeni k smrti oběšením. Což se tady stalo v osadě Mury. A právě proto jeřabinová alej, kterou jsme tady vysadili na památku dvou chlapců Kulhánka a Potiuka, kteří byli rovněž na jedné z těch jeřabin tehdejších oběšeni. Takže celé to místo v podstatě je nejblíž tomuto aktu,” uvedl místostarosta Morávky Štěpán Bystřičan (Morávka v pohodě. 

Místní lidé jsou rádi, že byl pomník opraven a umístěn tam, kde život mladíků skutečně vyhasl. 

“Je pěkné, že tu dali ten pomník, protože on byl v místě, kde o něm vůbec lidi nevěděli. Byl zarostlý. Já jsem odsud a vím, kde byl, ale spousta lidí to neví. Takže asi to je dobré,” řekla žena bydlící v sousedství pomníku. 

Turisté se mohou v Morávce zastavit také u jiných památných míst, které se nesmazatelně zapsaly do historie obce a celé země.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků