Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ze života hasiče i záchranáře. Moravskoslezský kraj děkuje hrdinům

Hasič, který strávil přes 30 hodin v práci. Záchranář, který převáží nemocné. S nakaženými jsou v kontaktu poměrně často a zažívají u toho silné chvíle. Moravskoslezský kraj začal zveřejňovat příběhy lidí, kteří dnem i nocí pracují na zmírnění následků pandemie koronaviru a hlavně pomáhají druhým. Chce tak svým hrdinům poděkovat.

V boji proti koronaviru stojí v první linii. Jde o členy integrovaného záchranného systému, ale i o mnohé další. Svou práci rozhodně v těchto dnech nemají jednoduchou. Nejen, že dělají všechno proto, aby nám za všech okolností pomohli, ale také musejí dávat pozor na sebe navzájem a hlavně na své nejbližší. Moravskoslezský kraj teď začal příběhy našich hrdinů zveřejňovat. Zaslouží si totiž velké poděkování a maximální uznání.

Záchranář Jiří Šigut z Řepiště zajištuje převoz potvrzených nemocných, kteří jsou v těžkém stavu. "Člověku utkví v hlavě, že se setkal s někým, kdo opravdu bojuje o život. Nedávno jsme převáželi seniora, který byl v umělém spánku, na lécích podporujících krevní oběh, dýchal za něj přístroj. Bohužel jsme už ve fázi, kdy nám lidé začínají umírat. "I když to psychicky rozhodně není jednoduché, záchranář se nákazy nebojí, jeho tým funguje perfektně. S kolegy spolupracuje už 6 let, vzájemně si důvěřují a vědí, jak postupovat, aby byli v bezpečí. "Když pracuju, mám nadrilované automatismy, které mě a mé okolí chrání. A jestli mám z něčeho strach? Na začátku července se nám narodí miminko. Moc bych si přál, aby už byla situace taková, abych mohl být s mou přítelkyní u porodu,“ řekl záchranář Jiří Šigut

Hasič Jiří Fojtík zase koordinuje dezinfekce a dekontaminace. Nejnáročnější pro něj i pro jeho kolegy byla zatím akce v ostravském Domově pro seniory Iris. Do práce odešel jeden den v 7 hodin ráno a domů se vrátil až na druhý den v poledne. "Mám klapky na očích, soustředím se na správný postup, nic jiného není v tu chvíli důležité. Abych mohl klidně spát, musím mít jistotu, že jsme vše udělali na 150 procent. V bezpečí musí být celý náš tým, všichni obyvatelé i pracovníci domova i já sám. Mám doma 3 děti a rodiče, kterým je přes 70 let. Nikdo nesmí být ohrožený. V domově Iris zasahovalo několik desítek mých kolegů, kterým všem děkuju za nasazení. Nejíme, nepijeme, děláme svou práci a věříme, že bude brzy dobře,“ řekl hasič. Spolu s kolegy prováděli dezinfekci každého koutu domova, instalovali ozónové generátory a pomáhali stěhovat klienty. Polovina ze 104 seniorů je imobilních, o to náročnější proces to byl.

Oba hrdinové vzkazují lidem, aby dodržovali všechna opatření a chovali se slušně a ohleduplně. „Těší mě, že jsou vidět změny. Lidi si navzájem pomáhají, zajímají se. Chovají se jinak, než před pár měsíci. Cítíme soudržnost a ochotu, což nás hodně povzbuzuje,“ dodal jeden z nich.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyZákladní škola a Mateřská škola Velešovice, příspěvková organizace 001

od 11 500 Kč/měsíc

Detail

HOTOVKY s.r.o. - pracoviště Dobrá 240 (areál VÚHŽ)

od 23 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Základní škola Pardubice, Staňkova 128

od 34 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail