Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ze života hasiče i záchranáře. Moravskoslezský kraj děkuje hrdinům

Celý MS kraj |

Hasič, který strávil přes 30 hodin v práci. Záchranář, který převáží nemocné. S nakaženými jsou v kontaktu poměrně často a zažívají u toho silné chvíle. Moravskoslezský kraj začal zveřejňovat příběhy lidí, kteří dnem i nocí pracují na zmírnění následků pandemie koronaviru a hlavně pomáhají druhým. Chce tak svým hrdinům poděkovat.

V boji proti koronaviru stojí v první linii. Jde o členy integrovaného záchranného systému, ale i o mnohé další. Svou práci rozhodně v těchto dnech nemají jednoduchou. Nejen, že dělají všechno proto, aby nám za všech okolností pomohli, ale také musejí dávat pozor na sebe navzájem a hlavně na své nejbližší. Moravskoslezský kraj teď začal příběhy našich hrdinů zveřejňovat. Zaslouží si totiž velké poděkování a maximální uznání.

Záchranář Jiří Šigut z Řepiště zajištuje převoz potvrzených nemocných, kteří jsou v těžkém stavu. "Člověku utkví v hlavě, že se setkal s někým, kdo opravdu bojuje o život. Nedávno jsme převáželi seniora, který byl v umělém spánku, na lécích podporujících krevní oběh, dýchal za něj přístroj. Bohužel jsme už ve fázi, kdy nám lidé začínají umírat. "I když to psychicky rozhodně není jednoduché, záchranář se nákazy nebojí, jeho tým funguje perfektně. S kolegy spolupracuje už 6 let, vzájemně si důvěřují a vědí, jak postupovat, aby byli v bezpečí. "Když pracuju, mám nadrilované automatismy, které mě a mé okolí chrání. A jestli mám z něčeho strach? Na začátku července se nám narodí miminko. Moc bych si přál, aby už byla situace taková, abych mohl být s mou přítelkyní u porodu,“ řekl záchranář Jiří Šigut

Hasič Jiří Fojtík zase koordinuje dezinfekce a dekontaminace. Nejnáročnější pro něj i pro jeho kolegy byla zatím akce v ostravském Domově pro seniory Iris. Do práce odešel jeden den v 7 hodin ráno a domů se vrátil až na druhý den v poledne. "Mám klapky na očích, soustředím se na správný postup, nic jiného není v tu chvíli důležité. Abych mohl klidně spát, musím mít jistotu, že jsme vše udělali na 150 procent. V bezpečí musí být celý náš tým, všichni obyvatelé i pracovníci domova i já sám. Mám doma 3 děti a rodiče, kterým je přes 70 let. Nikdo nesmí být ohrožený. V domově Iris zasahovalo několik desítek mých kolegů, kterým všem děkuju za nasazení. Nejíme, nepijeme, děláme svou práci a věříme, že bude brzy dobře,“ řekl hasič. Spolu s kolegy prováděli dezinfekci každého koutu domova, instalovali ozónové generátory a pomáhali stěhovat klienty. Polovina ze 104 seniorů je imobilních, o to náročnější proces to byl.

Oba hrdinové vzkazují lidem, aby dodržovali všechna opatření a chovali se slušně a ohleduplně. „Těší mě, že jsou vidět změny. Lidi si navzájem pomáhají, zajímají se. Chovají se jinak, než před pár měsíci. Cítíme soudržnost a ochotu, což nás hodně povzbuzuje,“ dodal jeden z nich.

Nahlásit chybu


K tématu

Prasklá pneumatika stojí za čelní srážkou dvou kamionů u nájezdu na obchvat Třince

15. dubna 2023 12:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžká nehoda dvou kamionů uzavřela v sobotu dopoledne na několik hodin sjezd a nájezd na nový obchvat Třince z dálnice D48. Jednomu z vozů zřejmě praskla pneumatika, dostal se do protisměru a čelně se srazil s dalším kamionem. Jednoho z řidičů museli oživovat a letecky transportovat do nemocnice.

Záchranáři se účastnili Dne dětí Krajského úřadu a Dne dětí policie MSK

30. května 2023 11:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kromě své běžné zásahové činnosti realizovali moravskoslezští záchranáři během uplynulého víkendu dvě prezentace na veřejnosti. Jednalo se o Den dětí, který pořádal Krajský úřad MSK a Den dětí Policie MSK.

Záchranáři školili pracovníky krajského úřadu v poskytování první pomoci

29. května 2023 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Minulý týden skončil závěrečný běh školení první pomoci zaměstnanců krajského úřadu MSK. To lektorsky zajišťovali školitelé zdravotnické záchranné služby.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Bruntále byla zahájena realizace největší investice v jeho novodobé historii – příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

11. dubna 2024 11:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Nový hejtman se sešel s odboráři a zástupci Liberty. Zaměstnanci už berou jen 70 procent mzdy

Setkání nového hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty nepřineslo nic nového. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.

Ze života hasiče i záchranáře. Moravskoslezský kraj děkuje hrdinům
Vydáno 8. dubna 2020 7:54, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Hasič, který strávil přes 30 hodin v práci. Záchranář, který převáží nemocné. S nakaženými jsou v kontaktu poměrně často a zažívají u toho silné chvíle. Moravskoslezský kraj začal zveřejňovat příběhy lidí, kteří dnem i nocí pracují na zmírnění následků pandemie koronaviru a hlavně pomáhají druhým. Chce tak svým hrdinům poděkovat.

Jiří Fojtík; FOTO: HZS MSK

V boji proti koronaviru stojí v první linii. Jde o členy integrovaného záchranného systému, ale i o mnohé další. Svou práci rozhodně v těchto dnech nemají jednoduchou. Nejen, že dělají všechno proto, aby nám za všech okolností pomohli, ale také musejí dávat pozor na sebe navzájem a hlavně na své nejbližší. Moravskoslezský kraj teď začal příběhy našich hrdinů zveřejňovat. Zaslouží si totiž velké poděkování a maximální uznání.

Záchranář Jiří Šigut z Řepiště zajištuje převoz potvrzených nemocných, kteří jsou v těžkém stavu. "Člověku utkví v hlavě, že se setkal s někým, kdo opravdu bojuje o život. Nedávno jsme převáželi seniora, který byl v umělém spánku, na lécích podporujících krevní oběh, dýchal za něj přístroj. Bohužel jsme už ve fázi, kdy nám lidé začínají umírat. "I když to psychicky rozhodně není jednoduché, záchranář se nákazy nebojí, jeho tým funguje perfektně. S kolegy spolupracuje už 6 let, vzájemně si důvěřují a vědí, jak postupovat, aby byli v bezpečí. "Když pracuju, mám nadrilované automatismy, které mě a mé okolí chrání. A jestli mám z něčeho strach? Na začátku července se nám narodí miminko. Moc bych si přál, aby už byla situace taková, abych mohl být s mou přítelkyní u porodu,“ řekl záchranář Jiří Šigut

Hasič Jiří Fojtík zase koordinuje dezinfekce a dekontaminace. Nejnáročnější pro něj i pro jeho kolegy byla zatím akce v ostravském Domově pro seniory Iris. Do práce odešel jeden den v 7 hodin ráno a domů se vrátil až na druhý den v poledne. "Mám klapky na očích, soustředím se na správný postup, nic jiného není v tu chvíli důležité. Abych mohl klidně spát, musím mít jistotu, že jsme vše udělali na 150 procent. V bezpečí musí být celý náš tým, všichni obyvatelé i pracovníci domova i já sám. Mám doma 3 děti a rodiče, kterým je přes 70 let. Nikdo nesmí být ohrožený. V domově Iris zasahovalo několik desítek mých kolegů, kterým všem děkuju za nasazení. Nejíme, nepijeme, děláme svou práci a věříme, že bude brzy dobře,“ řekl hasič. Spolu s kolegy prováděli dezinfekci každého koutu domova, instalovali ozónové generátory a pomáhali stěhovat klienty. Polovina ze 104 seniorů je imobilních, o to náročnější proces to byl.

Oba hrdinové vzkazují lidem, aby dodržovali všechna opatření a chovali se slušně a ohleduplně. „Těší mě, že jsou vidět změny. Lidi si navzájem pomáhají, zajímají se. Chovají se jinak, než před pár měsíci. Cítíme soudržnost a ochotu, což nás hodně povzbuzuje,“ dodal jeden z nich.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000019813/ze-zivota-hasice-i-zachranare-moravskoslezsky-kraj-dekuje-hrdinum