Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Důl Darkov přerušil těžbu. Nakažených už je příliš mnoho. Stav nebezpečí zatím vyhlášen nebyl

Počet nakažených na Dole Darkov je tak vysoký, že šachta musela přerušit těžbu. Krizový štáb MS kraje ale zároveň rozhodl, že situace není tak špatná, aby byl vyhlášen stav nebezpečí. Na rozdíl od zbytku našeho regionu, ale zůstávají v okrese Karviná uzavřeny domovy pro seniory a další sociální zařízení.

Důl Darkov na Karvinsku stojí. Do šachty fárají jen pracovníci, kteří zajišťují jeho bezpečné odstavení. Nakažených a osob v karanténě už bylo tolik, že nebylo možné provoz nadále udržet. O víkendu byli otestováni zdraví pracovníci, kteří se nyní o bezpečnost dolu starají. Zbytek OKD ale těží uhlí dále. Není prý ani nutné vyhlašovat stav nebezpečí. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Důl Darkov je odstaven z důlní těžby. Probíhá pouze technologické minimum, odčerpávání vody a větrání. Nelze zavřít Důl Darkov, protože by to znamenalo zavření celého OKD. To je v daný okamžik jediné možné řešení, pokud nechceme zavřít celé OKD, a to v daný okamžik nikdo nechce, protože je to velký, velký, velký zaměstnavatel."

Zavírat se nebude ani město Karviná jako celek. Chytrá karanténa funguje. Hygienici spolu s vojenskými mediky přes víkend vytrasovali tisícovku kontaktů nakažených. Dobrá zpráva je, že nikdo z nakažených nebyl v tak vážném stavu, aby byl hospitalizován. Nakažených je přes 300 a dalších 350 osob je v karanténě.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS v Ostravě: "Máme k dispozici jak chytrou karanténu, tak Daktelu a jak vidíte, jsme schopni ty stovky lidí trasovat, určit opatření, poslat je na vyšetření. Máme dostatek odběrových kapacit, máme dostatek laboratorních kapacit. Hodně nám pomáhá armáda."

Byla přijata opatření, která by měla snížit riziko dalšího šíření nákazy. Jedním z nich je další prodloužení zákazu návštěv v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Není třeba mít uzavřen celý MS kraj. Senioři už opravdu vyčkávají na návštěvu svých rodinných příslušníků. Už to trvá velice dlouho a z tohoto důvodu jsme opravdu rádi, že jsme v ostatních okresech, kromě velmi postiženého okresu Karviná, mohli tyto domovy a sociální zařízení otevřít."

Obyvatelé Karvinska tak ještě musejí vydržet další omezení, zatímco zbytek kraje už opatření proti šíření nákazy rozvolňuje. Několik nakažených bylo zjištěno i na Dole ČSM. Všichni mají ale vazbu na Důl Darkov a tak prý zatím není v plánu plošné testování i na této šachtě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy