Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historické opevnění Šance má nové návštěvnické centrum. Turisty lákají obranné hradby a interaktivní exponáty

Opevněním šance na česko-slovenské hranici v Mostech u Jablunkova se v sobotu opět rozléhaly salvy z pušek a děl. Historický program byl součástí slavnostního otevření Návštěvnického centra, čímž Moravskoslezský kraj získal další turistickou atraktivitu.

Obranné pevnosti zvané Šance sehrály v minulosti důležitou úlohu při ochraně slezského území před vpády Uhrů, Turků či Švédů. Historie obranného opevnění sahá až do 14. století, ale největší význam mělo v 17. a 18. století. A právě do tohoto období je laděna současná expozice, která byla v sobotu slavnostně otevřena.

Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění Šance: “Opevnění Šance je poměrně jedinečná historická památka v celé České republice a částečně i v celé Evropě a obec Mosty u Jablunkova se rozhodla, že využije této památky, aby to zatraktivnila, aby tu lidé jezdili. Proto například vzniklo i návštěvnické centrum opevnění Šance, které se dneska slavnostně otevírá. Uvnitř návštěvnického centra, což je takové minimuzeum, je několik interaktivních míst, takových exponátů, kde se návštěvníci, přičemž je to zaměřeno především na rodiny s dětmi ale na své si přijde každý, takovou zábavnou naučnou formou zjistí, jak se v pevnosti žilo, jak se pevnost bránila a tak podobně. O tom, že ten zájem je, jsme přesvědčeni už jenom proto, že i když dneska je takové slavnostní otevření, my máme otevřeno už od prvního července a od té doby nás navštívilo víc než 2 400 návštěvníků.”

Anketa: “Zajímavé je to opevnění, že je to hluboké. A líbí se mi tady i to muzeum. Vyzkoušel jsem si i střílení z děla, chtěl bych takové doma.”

Výstavba návštěvnického centra je společným česko-slovenským dílem.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Přesto, že cestovní ruch v tomto roce dostal zásadní ránu pro rozvoj, tak zde dnes můžeme otevírat zásadní záležitost, a to opevnění, které je pro nás historické. My jsme zde vlastně jako Moravskoslezský kraj, Žilinský kraj a města Mosty u Jablunkova a Čadca vytvořili česko-slovenský projekt, kde jsme vlastně chtěli ukázat historii až do 17. století, kde se vytvořila krásná pevnost, kde vznikly tvrze k bojům. Dneska tady vzniklo na tomto místě nové informační centrum, které bude opravdu ukázkou toho, co se tady vlastně v tomhle tom opevnění v minulosti odehrávalo, ať to byly dělostřelecké stanice, nebo tady budou moci návštěvníci vidět velitelský dům. Ale co je důležité, tak jsou tady zachované celé řady prvků právě těch opevnění, na kterých se nacházíme. Celý projekt stál více jak milion Euro, který šel vlastně z evropských peněz a k tomu se vytvořila přístupová cesta a cyklostezka, která bude propojovat vlastně Česko a Slovensko.

Pro turisty budou pořádány i komentované prohlídky opevnění.

Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění Šance: “Taková akce bude probíhat určitě minimálně jednou za rok, v nějakých zajímavých termínech. Jinak plánujeme pravidelně, že budou takzvané komentované prohlídky v tom opevnění, zhruba asi půl až třičtvrtěhodinová prohlídka s výkladem, co, kde, proč a jak v pevnosti bylo. Návštěvníky zajímají nejvíce ty exponáty, na které si mohou sáhnout, se kterými mohou nějak pracovat. Takže například máme stůl, kde si mohou vystřelit z děla, samozřejmě z děla malého a ne se střelným prachem. Jsou to ale přesně modely děl, které se kdysi používaly. Mohou si pomoci takových magnetických omalovánek obléci vojáka, podle toho, ze kterého období byl.”

Anketa: “Přijel jsem z Bukovce se syny. Těšili se na to, chtěli se sem podívat. Zatím jsme tady chvíli, ještě nemají zážitek.”

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy