Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová továrna v Horní Suché začala vyrábět baterie českého vynálezce

Nová továrna na výrobu moderních akumulátorů podle patentu českého vynálezce Jana Procházky začala fungovat v areálu bývalého Dolu František v Horní Suché na Karvinsku. Proces výroby podléhá utajení. Autor patentu a investoři však považují nový akumulátor za průlom v energetice.

Baterie o různé kapacitě najdou uplatnění v domácnostech, ale především v průmyslu. Jde o stavebnicový systém, kdy si každý zákazník může sestavit bateriovou stanici o kapacitě, jakou přesně potřebuje.

Výrobce klade důraz zejména na bezpečnost baterií, jejich nehořlavost a také na snadnou ekologickou recyklaci.

Jan Procházka, vědec: “Ten rozdíl v naší technologií je výrobní. My používáme stejnou chemii jako všichni ostatní, ale vyrábíme ty baterie jinak. Takže místo skutečně kosmických technologií my jsme se vrátili k manufaktuře, takže dneska se nanáší všechno v tenkých vrstvách. Tam nesmíte mít vlastně hrbolek větší než 3 mikrony na té elektrodě. Si představte, že vlas má 70 mikronů. Takže jenom pro porovnání. A tohle to všechno jsme obešli a vlastně my lisujeme z těch aktivních materiálů tabletky bez pojiv. My nemusíme nic lepit na folie a to strašně zjednodušuje a zlevňuje ten výrobní proces. Takže já si myslím, že mi přicházíme prostě s tím, že lithiové baterie určitě ano, ty dokáží hodně, ale především máme na mysli teda levné baterie, které mají bezpečnostní parametry, které zase jim dává ta 3D konstrukce, takže vlastně tam máte nějaký kovový rám, ta elektroda je vlastně kovový rám a to je zároveň taky fantastický rozvod elektronů, zároveň fantasticky rozvod tepla, zároveň vám to dává mechanické vlastnosti, takže ta baterie má dejme tomu 1000 krát vyšší bezpečnost než to, co vidíte ostatní na trhu. A to my vnímáme jako velmi dobré a zároveň ta možnost rozebrat po skončení životnosti tu baterii a udělat z ní novou baterii a ještě na tom vydělat peníze, tak to taky nikdo jiný nemá. Protože my nemusíte ty baterie vlastně rozcupovat na konci. My je jenom rozebereme a zase si uděláme hromádku aktivního materiálu a hromádku kovu a pak se to všechno recykluje."

V Horní Suché sázejí na to, že budoucnost stojí na vysoké spotřebě elektrické energie a nutnosti ji někde uchovávat v dostatečné kapacitě.

Jan Procházka, vědec: “Stojíme na prahu revoluce a my přinášíme startovací lajnu pro energetiku. Když to vezmu, tak ukládání energie a její využívání a distribuce, tak já si myslím, že my jsme na začátku a tudy chceme růst.”
Radomír Prus, podnikatel: "Je to průmyslový region, je tady pracovní síla, dá se tady rozvíjet a mít vlastně ty kapacity do budoucna té kvalitní pracovní síly. A ten region to potřebuje. Takže dneska tady stojíme na bývalé šachtě František, která zanikla už kdysi dávno. A když před třemi lety se podíváte fotky, jak to tady vypadalo, když jsme klepali základní kámen a podíváte se na to dneska, tak je to opravdu někde úplně jinde. My jsme tady přinesl high-tech průmysl 4.0. Vidíte tady fontánu, vodotrysky. Je to opravdu ukázka, jak by ty fabriky měly do budoucna vypadat, ale tohle fabrikou nekončíme, ale spíše začínáme. Takže dneska máme dneska v zádech Evropskou unii, které se to strašně líbí a chce nás tom podporovat. Máme hodně nadnárodních partnerů, kteří za námi tady chtějí přijít. Máme tady dalších 300 tisíc metrů čtverečních na rozvoj, takže plánujeme tady stavět další továrny, a to nejen na baterie, ale elektrosoučástky, které baterky potřebují. Vyvíjíme vlastní elektromotory, kdy chceme postavit motorárnu. Stavíme elektrokamion pro Dakar s rodinou Lopraisových. S Němci stavíme elektroloď na solární systémy. Díky tomu si myslím, že díky těmto PR produktům vznikne odbytiště masové výroby a všechno může jít tady odsud. A ten region to potřebuje. 


Horní Suchá nabídla výborné podmínky pro stavbu továrny. V budoucnu by měl být provoz rozšířen o další výrobní kapacity.

Radomír Prus, podnikatel: “Celkem tady ve třech halách pracuje dneska 250 lidí, plus celkem na tom projektu pracovalo doteď zhruba asi tisíc lidí. Do budoucna takový můj odhad je, že by tady v té zóně mohl pracovat až 2000 lidí. Časem z toho tady možná vyrostou další továrny, v rámci nějakého joint venture, které tady zase přilákají další investice a pracovní místa. Takže cílem je, že tohle je takové srdce od kterého tady v tomto regionu vznikne obrovský high-tech průmysl, který by měl prakticky nahradit celé hornictví.”

Součástí výrobního areálu je nabíjecí stanice pro elektromobily. V současné době má jít o nejvýkonnější stanici na severu Moravy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy