Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tři volební obvody v kraji si volí kromě krajských zastupitelů i své zástupce do Senátu

V Moravskoslezském kraji letos budou lidé ve třech volebních obvodech volit také kandidáty do Senátu. Ten prochází jednou za dva roky třetinovou obměnou, je nerozpustitelný a zvolený kandidát dostane mandát na šest let.

Volební obvody 69 - Frýdek-Místek, 72 – Ostrava-město a 75 – Karviná. Tady budou lidé rozhodovat o nových senátorech. Volební obvody nejsou rozděleny podle okresů, ale podle počtu obyvatel. Dohromady se o křeslo v horní komoře parlamentu uchází 33 osobností. Názory mezi lidmi na senát se však různí.

Anketa: 1.) "Pro mě je Senát nedůležitý, takže senátní volby jdou mimo mě." 2.) "Senátní volby jsou sice pro mě důležité, ale opravdu, jako opakuju, že jsem pracující člověk, takže si k tomu musím sednout a udělat si obrázek." 3.) "Ne, nejsou." 4.) "Senát momentálně je defacto rebelem, takže tam jsem se senátem spokojená a taky jsou důležité, určitě, aby ten senát fungoval tak, jak funguje."
Tomáš Jarmara, politolog: "Senát Parlamentu České republiky si zatím nezískal úplnou důvěru voličů, občanů, ty volební účasti jsou velmi často nízké, stávalo se, že byla volební účast pod 20 procent."

Letos je první kolo voleb do Senátu spojeno s volbami do krajských zastupitelstev, účast by tak mohla být poměrně velká. Senátoři se volí na šest let a senát je podle ústavy nerozpustitelný.

Tomáš Jarmara, politolog: "Ten systém je nastaven tak, že vlastně co dva roky se volí třetina toho senátu, to znamená, že ten senát se neustále obměňuje a může reagovat na aktuální politickou poptávku."

Zároveň funguje jako určitá ústavní pojistka, která může výrazně zlepšit legislativní proces.

Tomáš Jarmara, politolog: "Většina lidí ví, že zákony, které schválí poslanecká sněmovna Senát může pouze jednou vrátit a ta poslanecká sněmovna Senát přehlasuje, ale neplatí to v případě některých klíčových zákonů ústavního typu. Jako je změna volebního zákona nebo vyhlášení výjimečného stavu, uzavírání mezinárodních smluv a podobně a tam je nutný souhlas vlastně obou komor."

V případě, že některý z kandidátů získá minimálně padesát procent plus jeden hlas, automaticky vítězí. Jinak do druhého kola postupují dva s nejvyšším počtem hlasů.

Tomáš Jarmara, politolog: "Často záleží na osobnosti toho senátora, protože ten systém umožňuje vlastně průnik těch nezávislých osobností, které za sebou nepotřebují tu politickou stranu. Tomu senátorovi to dává větší možnost se rozhodnout nikoliv volit podle stranické direktivy, ale podle vlastního uvážení."

Druhé kolo senátních voleb je pak naplánováno na 9. a 10. října.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků