Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči lezci z MS kraje trénují na lanovkách. Poslední nácvik byl v Karlově pod Pradědem

Hasičský záchranný sbor MS kraje zaměřuje výcvik i na speciální týmy, které zasahují ve výjimečných situacích. V minulých dnech se školení zaměřilo na tzv. lezce, kteří dokáží bezpečně pracovat ve výškách. Se začátkem lyžařské sezóny se tentokrát zaměřili na záchranu osob z porouchané lanovky.

Pokud sledujete naše zprávy jistě jste už slyšeli o nejrůznějších situacích, kdy museli zasahovat hasiči z lezecké skupiny. Aktuálně to bylo například v Karviné, kde sundávali ze střechy pokrývače, který si zlomil nohu. Občas také sundávají ze stromů zvířata a nebo paraglidisty. Už se ale stala i porucha, kdy museli pomáhat lidem z lanové dráhy a právě na tuto situaci se připravovali v minulém týdnu v Jeseníkách.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Vždy desítka profesionálních hasičů-lezců z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje se během uplynulého pracovního týdne zapojila natřikrát do společného cvičení ostravského a bruntálského lezeckého týmu se záchranou osob na lanovce u sjezdovky v Karlově pod Pradědem. 

Vedle tréninku záchrany osob z lanovky u sjezdovek ve skiareálu Karlov se hasiči-lezci ze stanic Bruntál a Ostrava-Poruba seznámili s dalšími lanovými drahami v okolí – například v lyžařských areálech Klobouk a Kopřivná.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Již od roku 1990 jsou vybraní příslušníci HZS MSK speciálně vybavováni a školeni pro provádění záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou pomocí lanové techniky. Do týmu se vybírají příslušníci s nadprůměrnou odolností proti stresu a zároveň jde o nejzkušenější záchranáře s rozsáhlými znalostmi provádění lanových technik. Důraz je kladen na schopnost samostatné činnosti a rozhodování i ve vypjatých a krizových situacích."

V současné době je z celkového počtu 759 hasičů v kraji zařazeno celkem 91 jako lezci, a tito jsou dislokováni v 6 lezeckých skupinách, po jedné v každém okrese kraje. 19 hasičů je navíc vycvičeno pro záchranné práce v podvěsu vrtulníku. 

Témata: Karlov,  hasiči,  Kůdela
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků