Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj schválil schodkový rozpočet. Rozdíl pokryjí úspory a úvěr

MS kraj bude v příštím roce hospodařit se schodkových rozpočtem ve výši téměř 9 miliard a 900 milionů korun. Chybějící peníze budou pokryty z úvěru a z úspor letošního roku. Rozpočet prý zásadně ovlivnila pandemie koronaviru.

Zastupitelé MS kraje schválili rozpočet pro příští rok. Pro hlasovalo 53 z 61 přítomných. Rozpočet bude tentokrát schodkový ve výši 9 miliard 860 milionů a dokryje ho úvěr i rezervy. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Rozdíl je 1,3 miliardy a my pevně věříme, že nějaké věci ufinancujeme z přebytku, který nám zůstane v letošním roce. Samozřejmě jsme také schválili úvěrový rámec 3 miliardy." 

Přípravu rozpočtu zásadně ovlivnila pandemie koronaviru, propad ekonomiky a výrazný pokles příjmů z daní i nové daňové zákony. Stejně jako v minulosti kraj předpokládá, že nakonec bude hospodařit se zhruba 33 miliardami korun. Investice by omezeny být neměly.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: "Máme seznam investic ve výši 2,8 miliardy, které by měly být hrazeny z úvěru. Například to bude Moravskoslezská vědecká knihovna a velký dům pro seniory v Kopřivnici."

Rozpočet počítá s penězi i pro sociální služby, které by měl financovat stát. 

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "My máme žádosti ve výši 2 a půl miliardy na státní rozpočet, který ještě stále není schválen a my nejsme schopni říct, kolik kteří poskytovatelé dostanou na příští rok. Kraji se podařilo najít 146 milionů, které jim budou poskytnuty."

Kraj očekává propad příjmů asi o 16 procent. Na provoz příspěvkových organizací půjde o 12 procent méně peněz, než letos. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy