Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horská služba varuje před přeceňováním sil. Na Lysé hoře hledali ženu v teniskách a muže v teplácích

Horská služba musela vyrazit o uplynulém víkendu hned k několika turistům, kteří přecenili své síly a nebo se nedostatečně oblékli. V těchto dnech, kdy teplota klesla hluboko pod bod mrazu, je dobré a teplé oblečení klíčové. Lidé by se také rozhodně neměli vydávat mimo vyznačené turistické trasy.

Asi už jste slyšeli o velkém nárůstu návštěvnosti na horách. Lidé po stovkách proudí například na Pustevny či Lysou Horu v Beskydech a nebo na Praděd v Jeseníkách. Jsou mezi nimi často i sváteční turisté, kteří podceňují nebezpečí zimy na horách. Obzvlášť nyní, když v neděli teplota klesla až k mínus 15 stupňům jde o život. Horská služba například hledala pod Lysou dvojici, kdy žena byla jen v teniskách a muž v teplákách. 

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy:  „Jenže se nevraceli po žluté, ale zabočili na jinou cestu, která se jim zdála vhodná. Po ní pokračovali směrem dolů a postupně bojovali s hlubokým sněhem. Kolem čtvrté hodiny už ani nevěděli, zda na cestě ještě jsou.“

Horská služba naštěstí mohla využít lokalizaci mobilu a tak je našla. I pro profesionály byl pohyb v hlubokém sněhu náročný. Byli už zcela vyčerpaní, podchlazení a pomalu prý vzdávali boj o život. Podobných zásahů měla horská služba hned několik.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: „Jak se ukázalo, v podstatě vždy šlo o to, že zachraňovaní měli špatné vybavení do zimních zasněžených hor. Podle všeho to vypadá, že v posledních týdnech lidé vyměnili návštěvu nákupních center za horskou túru, ale vybavení a oblečení mají stále stejné."

V zimě pomáhá v horských oblastech speciální jednotka policistů, která je pro pohyb na sněhu vybavena.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Policejní lyžařské hlídky monitorují lokality, kde se nacházejí lyžaři a návštěvníci hor, ale také kontrolují zabezpečení chat a rekreačních objektů. Dále spolupracují s horskou službou při pátrání po osobách či se podílejí na pomoci zraněným. V této době také kontrolují dodržování mimořádných opatření."

Horská služba proto radí, aby si sebou lidé do hor brali i rozum a když jsou na túru, pořádně se oblékli. Důležité je také držet se vyznačených turistických tras. 

V pondělí večer zveřejnila Horská služba další podobný případ, který se sice odehrál v Krkonoších, ale byl téměř jako přes kopírák. Mladý pár tam doslova porušil prakticky všechna nepsaná pravidla a doporučené postupy, které se jen při zimní výpravě do hor porušit dají.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy