Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

I přes tání sněhu povodně nehrozí. Povodí Odry připravilo všechny nádrže na přívaly vody

Povodí Odry se v minulých dnech připravilo na tání sněhu, které se vzrůstajícími teplotami přichází. V Beskydech i v Jeseníkách proto byla upuštěna voda z přehrad a zásobní prostor je tak připraven na další vodu z odtávajícícho sněhu. Podle meteorologů ale bude tání postupné.

V posledních dnech rtuť v teploměrech stoupá stále výše a proto se už s předstihem začali vodohospodáři připravovat na tání sněhu v horách. Odtok vody s přehrad byl navýšen, aby se zvýšila kapacita zásobního prostoru. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Všechny významné nádrže v povodí Odry mají stupeň naplnění 80 až 100 % zásobního objemu. V posledních dnech byly uvolněny jak v Beskydech na údolní nádrži Šance, tak v Jeseníkách v rámci kaskády nádrží Kružberk - Slezská Harta na řece Moravici, kolem 1/5 zásobních prostorů pro následné zvýšení průtoků v případě vzestupu teplot a postupného odtávání sněhu z hor."

Díky meteorologům vodohospodáři přesně vědí, kolik vody je ve sněhu v Beskydech i vJeseníkách a na toto množství jsou připraveni. Výška sněhu se pohybuje od půl do jednoho metru. I přes střídání teplot se zásoba sněhu v horských oblastech drží na nadprůměrné úrovni, neodtává a je vytvořen předpoklad vysokého jarního nasycení povodí.

Zbyněk Návrat, meteorolog, ČHMÚ: "V dalších dnech se dostaneme pod vliv tlakové výše, která bude mít střed nad jihovýchodní Evropou a zejména ve vyšších vrstvách k nám bude proudit teplý vzduch od jihu. Teploty budou v první polovině týdne kolem 10 stupňů a ve druhé až kolem 14 stupňů Celsia." 

 Povodí Odry také varuje před chozením na zamrzlou ledovou plochu na vodních dílech. Led na nádržích i vzhledem k provzdušňování nemá dostatečnou pevnost a mohou pod ním být i vzduchové kapsy. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy