Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Šachty v kraji postupně končí. Z OKD přecházejí pod DIAMO

Hned dva doly v našem kraji končí v tomto týdnu provoz a od března přecházejí z OKD pod státní podnik Diamo. Část zaměstnanců sice bude pokračovat na sanačních pracích, ale většina horníků končí. Těžba v dalších šachtách OKD prý ale rozhodně v tomto roce neskončí. Moravskoslezský kraj už má koncepci rozvoje pohornické krajiny.

Od 1. března už doly ČSA a Darkov budou spadat pod státní podnik Diamo, který se zabývá především zahlazovacími pracemi po hornické činnosti. Na sanaci šachet zůstane pracovat pouze 500 zaměstnanců OKD. Ostatní musejí odejít. 

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "1 252 absolvuje v první polovině března propouštěcí pohovory. Výše odstupného se odvíjí od způsobu ukončení pracovního poměru a od počtu odpracovaných let. V případě ukončení pracovního poměru dohodou může zaměstnanec obdržet až 11násobek průměrného měsíčního výdělku."

Kraj chce pomoci i firmám, které byly na OKD napojeny a nyní kvůli jeho konci přijdou o zakázky. Je jich asi 300.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Nechceme nechat tyto firmy a jejich zaměstnance na holičkách, proto vznikl krajský program TASK FORCE OKD, který má za cíl pomoci firmám vyrovnat se s útlumem a ukončením těžby uhlí v regionu tak, aby dál úspěšně fungovaly a dávaly lidem práci. Cestou je pomoc získat finanční prostředky na inovace a úpravu jejich programu.“

Zbývající šachty v letošním roce zavřeny nebudou. Jde o Důl ČSM-sever a ČSM-jih, které bude společnost OKD dál provozovat jako jeden důl.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "Necháváme ten termín otevřený, rozhodně ne letos. Nejbližší možný termín je konec roku 2022, to není ještě úplně definitivně stanovené, bude o tom určitě diskuse v následujících měsících. Bude to rozhodně záviset na vývoji cen uhlí, i na celkových ekonomických výsledcích společnosti."

Kraj připravuje proměnu území po těžbě mezi městy Karviná, Havířov a Orlová. Chce tam rozvíjet inovativní podnikání, ale také vytvořit lidem možnosti pro trávení volného času, například vystavět cyklostezky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy