Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nádvoří Václava Havla. V Novém Jičíně vznikne místo věnované prezidentovu odkazu

V Novém Jičíně vznikne místo věnované odkazu prezidenta Václava Havla. Za nápadem stojí aktivita lidí, kteří se hlásí k volnému spolku Novojičínská otevřená společnost.

Nádvoří Václava Havla - takto se bude jmenovat prostor mezi areálem Žerotínského zámku a hotelem Praha. Na místě by měla stát mosazná deska rozměrů 600 x 400 mm s nápisem:

Nádvoří Václava Havla
zákon č.94/2012 Sb. ze dne 29.2.2012
VÁCLAV HAVEL SE ZASLOUŽIL O SVOBODU A DEMOKRACII.

Spontánní nápad vzešel od manželů Janíkových, kteří na svých cestách v zahraničí obdivovali místa připomínající prezidentův odkaz.

Věra Janíková, iniciátorka: "Trošku tady postrádáme nová místa, která by evokovala tyto hodnoty, které jsou nadčasové. Řekli jsme si tedy, že se do toho pustíme. Potkali jsme se pak s několika přáteli na různých akcích a domluvili jsme se, že se pokusíme najít místo."

Členové Novojičínské otevřené společnosti nejprve zvažovali zakoupení lavičky Václava Havla. Uvažovali i o přejmenování stávajících míst ve městě, ale nechtěli komplikovat život lidem, kteří by si museli například měnit dokumenty kvůli přejmenování ulice v jejich bydlišti. Ideální se proto ukázal nedávno zrekonstruovaný prostor s kašnou před Žerotínským zámkem.

Nápad podpořily stovky lidí v online i papírové petici. Další souhlas bylo třeba získat od Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Novojičínští dostali zelenou pro název "Zahrada Václava Havla." S tímto návrhem pak oslovili i novojičínské radní.

Lubomír Sazovský, spoluiniciátor: "Po jednáních rady jsme byli požádáni o změnu názvu na "Nádvoří Václava Havla". I na tento název jsme získali souhlas nadace VIZE 97. Poté byl náš návrh odsouhlasen oficiálně."

Rada finální podobu nápadu schválila 17. února 2021. Hlasování bylo téměř vyrovnané. Pro se vyslovilo 5 radních. Proti hlasovali 4 členové, mezi nimi i starosta Stanislav Kopecký, který svůj postoj vysvětluje následným neoficiálním pojmenování místa.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: „Ani jeden z radních nezpochybňuje osobnost Václava Havla, ale chtěli jsme, aby k pojmenování nějakého místa či prostoru po této osobnosti bylo úřední a ne pouze symbolické. Tento nový název tak nebude zapsán v registru územní identifikace a adres jako oficiální pojmenování veřejného prostranství, což nám přijde nekoncepční.“
Marcel Brož (KDU-ČSL), radní Nového Jičína: "Václav Havel nemá v Novém Jičíně žádné místo, které by ho připomínalo. Je to osobnost, velmi si ho vážím. Proto jsem rád, že jsme to napravili a alespoň symbolicky po něm pojmenujeme nádvoří před vstupem do Žerotínského zámku.”
Miroslava Mayerová, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97: "Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 si velice váží aktivit k uctění památky a odkazu pana prezidenta. Jsme rádi, že vznikají místa, kde si lidé mohou připomenout myšlenky a hodnoty, které jsou nadčasové a pro fungování společnosti nezbytné.

18. prosince 2021 uplyne deset let od úmrtí Václava Havla. Tohoto výročí by inicátoři pojmenování nádvoří rádi využili.

Ivan Janík, spoluiniciátor: "Byli bychom rádi, kdyby už v té době bylo vše hotovo a mohli bychom výročí uctít vznikem tohoto místa, deskou a třeba i zajímavou akcí."
Lubomír Sazovský, spoluiniciátor: "V této chvíli řešíme realizaci, do které se hlásí spousta signatářů petice, ať už s nabídkami finančními nebo pomocí s grafickým ztvárněním a samotnou výrobou."

Pokud se vše podaří zrealizovat, půjde o první konkrétní místo v Moravskoslezském kraji, které je věnováno památce prezidenta Václava Havla. Prezidentův odkaz v našem regionu připomíná od 17. listopadu 2019 také Lavička Václava Havla v Čeladné. V minulosti se oficiálně k odkazu Václava Havla připojili i divadelníci v Opavě při uvedení hry Audience nebo herci ve Frýdlantu nad Ostravicí, kteří odehráli hru Vyrozumění.

Miroslava Mayerová, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97: "Solidarita, spravedlnost a víra v lepší zítřky jsou jen drobnými příklady idejí, které se s místy pojmenovanými po panu prezidentovi pojí."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy