Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vládnoucí koalice MS kraje představila své priority. Region čeká transformace od uhlí k novým technologiím

Koalice čtyř stran v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem, která od podzimu vládne v Moravskoslezském kraji, představila svůj program. Jeho název VIZE 2030 naznačuje, že se neomezuje pouze následujícími 4 roky, ale ukazuje směr i pro další léta. Hlavním bodem je transformace od uhlí k novým technologiím.

Po podzimních krajských volbách se v Moravskoslezském kraji vytvořila koalice čtyř stran. Vítězné ANO se dohodlo se stávajícími partnery KDU-ČSL a ODS a ještě přibralo sociální demokracii. Hejtmanem byl opět zvolen Ivo Vondrák. Nyní tato krajská vláda představila program.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Představili jsme silnou vizi pro rozvoj kraje, která není ohraničena jedním volebním obdobím. Kdybych ji měl shrnout, tak jde o to, aby se občanům v našem kraji dobře žilo a aby se k nám, do Moravskoslezského kraje rádi vraceli. Čeká nás realizace náročných programů transformace financovaných z fondů Evropské unie, které jsou zaměřeny na rozvoj regionu a jeho přeměnu z uhelné ekonomiky na ekonomiku nových technologií."

Zásadní bude zvládnout odchod od uhlí bez dopadu na obyvatele. Kraj chce také rozvíjet vodíkové i další IT technologie. Nesmí se zapomínat na životní prostředí. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Překonáme image uhelného kraje s mimořádně znečištěným ovzduším a postupně transformujeme energetický mix na čistější zdroje. Přechod na vytápění kraje bez uhlí musíme zvládnout tak, aby lidé měli teplo, a to teplo bylo sociálně únosné. Budeme rozvíjet koncept vodíkového regionu s využitím v dopravě, energetice či bydlení. Využijeme výhody nových IT technologií a konceptu Smart region pro zkvalitnění života."

Vedení kraje chce pracovat i na soudržnosti a kultuře obyvatel s kvalitní sítí sociálních služeb. Dohlídnou na to křesťanští demokraté. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Podpoříme obnovu památek a jejich aktivní využívání. Prioritním projektem pro nás i nadále zůstane Černá kostka - centrum digitalizace, vědy a inovací. Vytvoříme moderní platformu pro virtuální realitu a nové formáty v kultuře, edukaci a kulturní turismus, vyhledávání, podporu a rozvoj talentů v kreativních odvětvích. Nutné je také dále zefektivňovat sít kvalitních sociálních služeb s důrazem na služby poskytované v přirozeném prostředí klientů. “

Měli bychom patřit mezi tři nejlepší kraje v naší zemi v ekonomické výkonnosti a podnikavosti.

Petr Kajnar, radní MS kraje: Onemocnění covid-19 nám tu cestu sice zkomplikovalo, ale uděláme maximum pro to, aby lidé v regionu tady měli dobrou práci za slušné peníze, co možná nejlepší podmínky a prostor k podnikání.“

Vedení kraje se chce zaměřit i na vzdělávání a vědu. K tomu chce v maximální míře využívat evropské i domácí zdroje. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy