Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na opravu památek dá kraj 15 milionů korun. Dotaci obdrží 47 projektů v celém MS kraji

Ani v současné těžké době MS kraj nezapomíná na své památky a proto zastupitelé schválili dotaci 15 milionů korun, která bude rozdělena na jejich obnovu a údržbu. Opravovat se bude například věž kostela ve Frenštátě nebo Španělská kaple v Novém Jičíně.

Jedna z nejvýznamnějších dominant Nového Jičína Španělská kaple letos oslaví 400 let od svého založení. Bohužel jsou ale některé konstrukční prvky stavby na hranici životnosti a její stav ohrožuje chráněné památkové hodnoty. Proto je nutná oprava. MS kraj přispěje na rekonstrukci střechy milionem korun.

Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Střecha se postupně opravovala v průběhu věků. V minulém století v osmdesátých letech svépomocí farníci vyměnili krytinu za plech, ale tehdy se s krovy nedělalo nic.”

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Celá střecha má stát 3 miliony 300 tisíc plus pochopitelně vícenáklady.”

Opravuje se také fasáda věže kostela sv. Martina ve Frenštátu pod Radhoštěm. I na tu kraj dá milion korun. 550 tisíc pak přispěje na obnovu hrobky v Odrách  a podpořen bude i projekt obnovy dřevjanky na Hukvaldech. Celkem se jedná o 47 projektů.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Je pravdou, že nám pandemie v mnohém zkomplikovala život. Po jejím skončení bude trvat dlouho, než se ze všech ztrát vzpamatuje ekonomika, kultura, ale také lidé. Nesmíme ovšem připustit, aby nás koronavirus ochromil úplně. Považuji za nutné udržovat historické, umělecké a kulturní hodnoty, které jsou pro vývoj společnosti nepostradatelné. Proto jsem rád, že krajští zastupitelé schválili finanční podporu obnovy celé řady významných památek v našem regionu.“

Celkem zastupitelé schválili na obnovu památek po celém kraji více než 15 milionů korun. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy