Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Jeseníkách opět začali hnízdit sokoli, lidé je letos ruší méně díky covidovým omezením

V Jeseníkách začali po jednadvacté hnízdit sokoli. Na toto místo se po dlouhé době vrátili v roce 2001, od té doby tu vyvedli bezmála 300 mláďat a jejich populace posiluje. Informovala o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Náročné období, které v horách začalo pro některé ptáky, se týká i sokolů. Právě snášená vejce totiž musí ochránit před mrazivými teplotami, predátory nebo před rušením okolí. 

Petr Šaj, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: „Především v počátku hnízdění jsou sokoli velmi citliví na rušení. Pokud se to stává opakovaně, hnízdo mohou i opustit. Posledních pár týdnů, kdy se v horách pohybovalo méně lidí, začátku hnízdění určitě prospělo. Doufám, že i zbytek jarních měsíců budou návštěvníci Jeseníků ohleduplní a budou respektovat případná omezení vstupu do míst, kde se sokoli a jiné vzácné druhy vyskytují.“ 

Odborníci jesenickou populaci neustále monitorují. Ptákům také v průběhu roku upravují hnízdiště a ochraňují je. Na pravděpodobnosti úspěšného vyvedení mláďat se podílejí i přirozené faktory, hnízda mohou vybrat predátoři - kuny, výři nebo krkavci. Úspěšnost ovlivňuje také počasí nebo vnitrodruhová konkurence. 

Tomáš Pospíšil, ornitolog a spolupracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „K monitoringu a ostraze samotného hnízda, případně i přístupové cesty využíváme fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim máme obrovské množství jedinečných informací ze života sokolích rodin, které se následně snažíme využít i k jejich ochraně." 

Jeseníky se staly jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v Česku. Dravci úspěšně hnízdí také v Českém středohoří, Českém Švýcarsku nebo v Moravském krasu. Návrat sokola do jesenických hor odborníci považují za poměrně rychlý a úspěšný. Výsledky své práce a život dravců každoročně vyhodnocují.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy