Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Déšť způsobil lokální záplavy. Nejvíce bylo zasaženo Opavsko a Karvinsko

Předpovědi meteorologů se opravdu vyplnily a ve středu večer přišly bouřky i do našeho kraje. Přívalové lijáky pak napáchaly na mnoha místech regionu škody Nejhorší byla situace na Opavsku, kde bylo zatopeno mnoho domků a také na Karvinsku. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Od středečního večera museli hasiči z našeho kraje k cekem 50 událostem v souvislosti s bouřkami. Nejčastěji to bylo na Opavsku, Karvinsku a Frýdeckomístecku. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Události si nevyžádaly žádná zranění osob, dvě osoby – chlapec a seniorka – byly evakuovány z rodinného domku do bezpečí a sucha v obci Šilheřovice . Většina zásahů se odehrála po 20. hodině a skončila do středeční půlnoci."

Do Šilheřovic se ale hasiči museli hned ráno vrátit, aby pomohli obyvatelům s likvidací bahna a vody. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Pět jednotek dobrovolných hasičů pracuje od čtvrtečního rána  v obci Šilheřovice, kde zaplavila hlavně voda a bahno ze dvou rybníků několik desítek rodinných domků, hlavní i vedlejší silnice, příjezdy k úřadům, školám, obchodům a domům a ucpávala kanalizaci."

Během posledních 24 hodin spadly v Povodí Odry dešťové srážky v maximech až 50 mm. Vodní díla prý plní svou funkci, a jsou schopná v retenčních prostorách zadržovat zvýšené průtoky.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Pokud by srážky zasáhly stejná území, lze očekávat resp. nelze vyloučit překročení kapacit koryt a vybřežení vody z nich, a to zejména na drobných vodních tocích s malým povodím.
Důsledkem těchto povětrnostních vlivů může dojít k zaplavení nemovitostí situovaných v nejnižších polohách podél drobných vodních toků."

U významných vodních toků se ale prý vybřežení nepředpokládá. Pršet by mělo podle meteorologů v našem kraji i v pátek a ojediněle se vyskytnou i bouřky. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy