Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poskytovatelé sociálních služeb dostanou od kraje další peníze. Peníze půjdou především na mzdy

Moravskoslezský kraj se snaží dorovnávat peníze pro sociální služby, které nepřišly ze státního rozpočtu. Zastupitelé proto schválili rozdělení dalších 80 milionů korun, které půjdou především na platy.

Nedostatek peněz na financování sociálních služeb je problém ve všech krajích celé České republiky. Pro rok 2021 požadovali jejich poskytovatelé v Moravskoslezském kraji téměř 3 miliardy korun, ale stát jim prostřednictví m krajského úřadu poslal pouze dvě miliardy a 400 milionů, takže původně chybělo půl miliardy. 

Jiří Navrátil, náměstek hejtman MS kraje: „Neříkáme si o peníze na zábavu, zbytečné vymoženosti nebo nějaké nesmysly. Potřebujeme jen peníze na provoz sociálních služeb, které pečují o ty, kteří se prostě bez cizí pomoci neobejdou. Pro tento rok si poskytovatelé sociálních služeb z našeho kraje souhrnně řekli o 2,9 miliardy korun. Původně nám stát poslal 2,4 miliardy korun, takže jsme byli nějakých 500 milionů v mínusu. Moravskoslezský kraj ve svém rozpočtu vyčlenil 80 milionů korun, dalších 89 milionů nám nakonec přidal stát. Krajští zastupitelé dnes rozhodli o rozdělení těchto prostředků."

Většina peněz, které poskytovatelé sociálních služeb dostanou jde na platy a mzdy lidí, kteří se pak o klienty starají. V lednu byly opět navýšeny a vyšší náklady si vyžádaly také protiepidemická opatření v souvislosti pandemií.

Jiří Navrátil, náměstek hejtman MS kraje: „Peníze jsou poskytovatelům sociálních služeb rozdělovány podle jasně daného klíče. Dotaci určuje nejen kapacita sociální služby a počet zaměstnanců, ale i náročnost a rozsah péče. Rád bych opět zdůraznil, že i přes navýšení státního příspěvku nám letos v kraji na provoz sociálních služeb chybí ještě asi 400 milionů.“

Podle náměstka Jiřího Navrátila se tento problém opakuje téměř každý rok a nezbývá nic jiného, než pokračovat v tlaku na Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby bylo financování sociálních služeb lépe nastaveno.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy