Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bohumínský žhář dostal za 11 mrtvých doživotí. Za svůj čin dával vinu bývalé ženě

Krajský soud v Ostravě schválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a bohumínským žhářem Zdeňkem Konopkou, podle které má ve vězení strávit zbytek života. I když si je odsouzený svého činu vědom, vinu za 11 mrtvých dává hlavně své bývalé manželce, která ho opustila.

55letý Zdeněk Konopka zapálil pomocí kanystru benzínu loni v srpnu byt v 11. patře panelového domu v Bohumíně. Začalo ohnivé peklo, při kterém zemřelo 11 osob. Šest, včetně dětí, uhořelo a dalších 5 před žárem vyskočilo z okna. Mezi nimi byl i Konopkův syn s družkou a vnuk. Žhář byl rychle dopaden, vinu přiznal a s žalobcem se dohodl i na trestu. Soud ho schválil. 

soudkyně: "Odsuzuje se k úhrnnému trestu odnětí svobody na doživotí." 

Michal Król, státní zástupce: "Já jsme spokojen s tím, že dohoda byla schválena a že soud taktéž shledal, že uložený trest odpovídá závažnosti spáchaného činu." 

Je neuvěřitelné, že Konopka svého činu nijak zvlášť nelituje a vinu dává své bývalé ženě, která ho opustila a nastěhovala se k synovi.  

Petr Kausta, zmocněnec poškozených: "Na můj dotaz, zda považuje za adekvátní upálit tolik lidí, tak na to lakonicky řekl, že tam bylo nejméně 5 chlapů a ti to měli uhasit." 

Z téměř stovky poškozených požadovalo 27 finanční náhradu. Celkem chtějí přibližně 18 milionů korun za útrapy spojené s úmrtím blízkých apod. Konopka ale těžko něco splatí. 

obhájce Zdeňka Konopky: "Bez mrknutí oka přijal ten trest doživotí, který státní zástupce navrhl v rámci sjednávání dohody." 

Jaromír Parobek, zmocněnec poškozených: "Výrok soudu i stran nároků na náhradu škody je spravedlivý." 

Zdeněk Konopka se vzdal práva na odvolání. Doživotní trest je tedy pravomocný. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy