Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Miliarda z Evropy jde do nemocnic MS kraje. Polepší si i záchranka

Více než miliardu korun získal MS kraj na investice do nemocnic a pro zdravotnickou záchrannou službu. Peníze z fondu REACT EU musí být vyčerpány rychle a tak se bude v následujících dvou letech ve velkém modernizovat a rekonstruovat.

Negativní dopady pandemie jsou opravdu velké a proto Evropská komise vypsala speciální dotační výzvu pro zotavení zdravotnictví REACT EU. Náš kraj získá miliardu a 36 milionů korun a je tak třetí nejúspěšnější po Praze a Jižní Moravě. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Oceňuji, že se Evropská komise postavila čelem k negativním dopadům způsobeným pandemií koronaviru. S největší zátěží se stále ještě musí vyrovnávat zdravotnický systém, proto vítám, že jsme měli možnost získat z Evropského fondu pro regionální rozvoj nemalé prostředky pro nemocnice a Zdravotnickou záchrannou službu. Moravskoslezský kraj a jeho korporace získaly celkem jednu miliardu a 36 milionů korun. Jedná se o takzvaně rychlé peníze, všechny projekty musí být dokončeny do konce roku 2023."

V oblasti zdravotnictví byly vyhlášeny tři výzvy. Do dvou se mohou hlásit nemocnice. Peníze jsou určeny na modernizaci a vybavení pracovišť a také na laboratoře a rozvoj infektologických oddělení. Třetí výzva je pro zdravotnické záchranné služby.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: "Záchranná služba mohla zažádat o prostředky na vybavení, výjezdové stanice a výcviková střediska, ale i na informační technologie. Evropská unie nabídla až 85 % nákladů na realizaci úspěšných projektů, dalších 5 % přislíbil stát."

Například krnovská nemocnice získá 150 milionů na modernizaci operačních sálů a přístroje pro radiologii, opavská nemocnice chce upravit lůžkovou část chirurgie a také bude nakupovat přístroje. Získat by měla téměř 180 milionů korun. Peníze ale dostanou i další krajská zařízení. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy