Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na začátku demonstrace v Ostravě hrála ukrajinská hymna. Na Masarykově náměstí hoří svíčky za oběti války

V Ostravě se ve čtvrtek večer sešly před magistrátem stovky lidí, aby vyjádřili svou podporu Ukrajině, která se stala cílem agrese Ruska. Po několika proslovech organizátorů se vydal průvod do centra města na Masarykovo náměstí.

Členové Janáčkovy filharmonie zahráli na úvod demonstrace nejprve Českou hymnu a po ní i Ukrajinskou. Hned bylo jasné, že mezi účastníky jsou na Prokešově náměstí Ukrajinci, kteří znali i slova. Šlo o studenty univerzity, ale i lidi, kteří zde žijí a pracují už dlouho. 

účastnice demonstrace: "Jsme rádi, že přišlo tolik lidí, člověk cítí, že není sám a že máme pravdu a bojujeme za svou pravdu." 

Na schodech před radnicí se vystřídalo několik řečníků, kteří se s ostatními podělili o své pohledy na neomluvitelný čin Ruska a všichni si vysloužili velký potlesk.  

Dan Konczyna, spoluorganizátor demonstrace: "I my jsme se rozhodli svolat shromáždění, jako spousta měst a zemí po celém světě, svobodném světě, demokratickém světě a vyjádřit podporu suverénnímu státu Ukrajině." 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem nadšený, že se zaplnilo celé Prokešovo náměstí. To je skvělé a je vidět, že lidem to není jedno." 

Demonstrace se zúčastnila spousta politiků, kteří už přemýšleli o konkrétní pomoci tak, aby byla co nejrychlejší a nejúčinnější. 

Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana MS kraje: "Řešíme, jak ty uprchlíky dostat ze slovenských hranic sem, řeší se, kde je ubytujeme. Nechceme je vozit do uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách, ale budou bydlet v normálních bytech, domech i na kolejích. Půjde především o ženy s dětmi." 

Demonstranti pak podél řeky došli k mostu Miloše Sýkory a na Masarykovo náměstí, kde zapálili svíčky obětem války. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy