Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Báňští záchranáři mají nový analyzátor důlního ovzduší, pomáhá jim varovat třeba před výbuchem

Mezi největší nebezpečí při práci v černouhelných dolech patří požáry nebo výbuchy metanu. Ostravští báňští záchranáři teď mají k dispozici nový analyzátor, který jim dokáže velmi rychle a přesně vyhodnotit vzorky vzduchu odebrané v podzemí.

Podzemní pracoviště šachet jsou sice vybavena čidly, která nepřetržitě vyhodnocují úroveň metanu, přesto je u důlního ovzduší zapotřebí znát mnohem více veličin. K analýze si báňská záchranná služba jeden přístroj vozí s sebou k zásahům. Nově však má k dispozici americký analyzátor, který je rychlejší a přesnější.

Petr Zielinski, vedoucí oddělení speciální techniky a laboratoře, HBZS, Diamo: “Vzorkaři nám přivezou vzorek, my ho tady rozebereme na základní plyny, které je nám analyzátor schopen vyhodnotit. Dojde vlastně k napuštění vzorku do analyzátoru a vyhodnocení. Délka rozboru trvá zhruba 1,5 minuty. Následně dojde k nástřiku do chromatografu a vyhodnocení na vyšší uhlovodíky, což trvá 15 minut.”

Rychlou a přesnou analýzu ovzduší potřebují záchranáři především při déle trvajících zásazích, například při důlních požárech, aby věděli, jak si mají rizikovém prostředí počínat.

Zdeněk Voříšek, plynový analytik, HBZS, Diamo: “My podle toho, co nám ukáže analyzátor plynu, tak víme, kolik je tam třeba CO2, kolik je tam metanu, jestli je tam výbušná směs, víme kolik je tam kyslíku, jestli se tam dá dýchat nebo se tam nedá dýchat a museli by se použít aparát. To my podle té základní řady víme a můžeme to sdělit. V případě nějaké havárie se jim ta informace předá a oni podle toho vědí, jak se mají pohybovat a co mají nasadit.”
Petr Zielinski, vedoucí oddělení speciální techniky a laboratoře, HBZS, Diamo: “Ze základních vzorků jsme schopni vyhodnotit výbušnost a základní věci. Z chromatografie jsme schopni při mimořádné události vyhodnotit stav požáru. Zda dochází k dohasínání, nebo bude teprve bod zlomu, nebo může hrozit výbuch. Podle rozboru propylenu, acetylenu i dalších vyšších uhlovodíků.”

Ovzduší v dolech se vyhodnocuje nejen při mimořádných událostech, ale také preventivně v pravidelných intervalech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy