Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prudce přibylo úrazů na kolech. Cyklisté by si měli chránit zdraví a nosit helmy

S teplým počasím samozřejmě všichni milovníci sportu vyrazili na kola a to sebou přineslo i každoroční nárůst úrazů. Během jediného víkendu tak zdravotníci ošetřovali v našem regionu hned 15 cyklistů a mnozí z nich i se zbytečným poraněním hlavy. Neměli totiž helmu.

Češi jsou cyklistický národ, což může každý za pěkného počasí vidět kolem sebe. S příchodem elektrokol se navíc k cyklistice vrátilo i mnoho seniorů a starších lidí, kteří už se na šlapání příliš necítili. Do módy přišly bike parky, kde jezdce vozí na kopec lanovka a dolů se pak řítí po upravených trailech. To vše sebou přineslo i zvýšené množství úrazů. Jen za jeden víkend museli zdravotníci zasahovat u 15 zranění. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Kromě pádů z jízdních kol na silnicích se jednalo o úrazy vzniklé při nehodách v terénu. Ve třech případech byli cyklisté zraněni při střetech s motorovými vozidly. Dvě děti, sedm mužů a šest žen utrpělo ponejvíce středně těžká poranění, nejčastěji hlavy a končetin."

Klíčová je v podobných situacích kvalitní helma. Nejen, že může značně zmírnit případné zranění nebo trvalé následky, ale jsou i případy, kdy cyklistovi zachrání život. Je důležité, aby byla helma správně zvolená. 

Josef Gelnar, prodejce cyklistického vybavení: "Po nasazení na hlavu a dotažení regulačního kolečka, by měla helma dobře sedět na temeni hlavy a neměla by se sundat z hlavy i bez zapnutých pásků." 

Podle statistik helma snižuje pravděpodobnost poranění hlavy na polovinu a pravděpodobnost vážného nebo fatálního poranění hlavy na třetinu. I když je povinná pouze u dětí a mládeže do 18 let, zdravotníci ji rozhodně doporučují i dospělým.

Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Urbeva s.r.o., čerpací stanice MOL Ostrava, ul. Mariánskohorská
Ostrava
od 25 500 do 27 500 Kč/měsíc

Detail

Autodoprava Kamil Švihla, Ostrava - Dubí
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail