Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jistota bydlení je pro ohrožené skupiny obyvatel klíčová. Potvrdil to výzkum Ostravské univerzity

Vědci z Ostravské univerzity provedli unikátní výzkum, který je klíčový pro další zlepšení situace sociálně slabých a ohrožených rodin. Potvrdilo se totiž, že stabilní bydlení zlepšuje psychiku lidí i jejich finanční situaci. Zjednodušeně řečeno s dobrým bydlením se rodinám zlepšil i život.

Nezvykle velký počet respondentům - 132 zapojili výzkumníci Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity do unikátního výzkumu na území Ostravy, Karviné, Havířova a Orlové. Výzkum se zaměřil na dopady bydlení s doprovodným sociálním programem na rodiny z ohrožené skupiny obyvatel. Výsledkem je zjištění, že bydlení zlepšuje lidem psychiku i finanční situaci. 

Kateřina Glumbíková, autorka výzkumu: "Přibližně u 50 procent domácností se zvýšila jistota bydlení, u dvou třetin se zlepšil psychický stav a v podstatě u všech domácností došlo k nějaké změně ve finanční situaci, ať už se jednalo o zvýšení příjmů, snížení počtu dní bez peněz v daném měsíci či snížení zadlužení."

Univerzita na výzkumu spolupracovala s neziskovým spolkem Portavita, který poskytuje 850 sociálních bytů ohroženým skupinám obyvatel. 

David Starzyczny, ředitel spolku PORTAVITA: "S každou rodinou si nastavujeme postupné cíle, pomáháme jí kompletně přenastavit život. Byt vždy vybíráme tak, aby odpovídal velikostně možnostem rodiny. Domácnost, která získá bydlení v rámci spolupráce s Portavitou, by jej měla finančně zvládnout, což je jedním z předpokladů dlouhodobé udržitelnosti bydlení."

Výsledky jsou velmi důležité pro krajský úřad, který je bude využívat k sociální práci. Potvrdil se totiž význam terénních pracovníků.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Co se nám ukazuje jako nejdůležitější, je to, že v těch bytech je opravdu potřeba spolupráce sociálních služeb, tím všichni, nejen na území kraje ale celé republiky, můžeme ušetřit. Ukazuje se, že když budeme pracovat s klienty, tak se nám to vrátí,"

Podle Jiřího Navrátila se potvrdilo také to, že chybí nejen sociální bydlení, ale hlavně samotný zákon o sociálním bydlení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy