Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

CHYTRÝ REGION: Konference Invest More řešila vzdělávání ve firmách

Společnost Moravskoslezské Investice a Development pořádala v areálu dolu Landek už sedmý ročník tradiční konference Invest More.

Adam Čermák, specialista pro investice MSID: „Cílem je vlastně podpora kvality investičního prostředí u nás v kraji. Tou konferencí se snažíme přinést pondikatelskému sektoru u nás v kraji nejnovější trendy a novinky v mnoha různých ohledech a tématech. Letos je to téma vzdělávání, především vzdělávání s ohledem na firmy, protože si uvědomujeme, že vzdělaná společnost je úspěšná společnost, a to platí i o ekonomice, zvlášť v této době, kdy MS kraj prochází transformací. My se čím dál častěji setkáváme s tím, že noví i stávající investoři se více pídí po kompetencích. Jde jim více o vzdělané lidi, než o levné plochy a podobně.“

Jedním z hlavních řečníků byl Radek Špicar, viceprezident svazu průmyslu a dopravy, který nastínil největší problémy současné české ekonomiky.

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR:Je jich strašně moc, je to dlouhodobý strukturální problém, který máme na trhu práce, to znaméná nedostatek ať už nízkokvalifikované nebo vysokokvalifikované pracovní síly. Dlouhodobě se nám nedaří navzdory pandemii, válce, obsadit přes tři sta tisíc pracovních míst, což žene platy nahoru, přispívá to inflaci, má to mnoho dalších komplikací. Dalším problémem, o kterém bych tady chtěl dnes hovořit je ne úplně intenzivní spolupráce mezi podniky, univerzitami a školami. Na té úrovni středních škol se bavíme především o duálním systému. Na úrovni terciálního vzdělávání a spolupráci firem a vysokých škol nebo jejich výzkumných organizací. To je něco, na čem stojí konkurenceschopnost těch nejsilnějsích, nejlepších ekonomik na světě, a my v tom máme ještě velký prostor pro zlepšení. Situace je lepší, než-li byla před několika lety, ale stále ještě je na čem pracovat."
Můžeme si vzít příklad z nějaké země?
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: „Určitě. Co se týká toho duálního vzdělávání - Německo, Rakousko, to je věc jasná. A co se týká propojování těch dvou světů, toho akademického a firemního, tak ty anglosaské země v tom prostě jsou jedničkou, Spojené státy na prvním místě.“
Lidé často berou střední a vysokou školu jako konec vzdělávání. Je tomu tak?
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: „O tom tady dnes budu hovořit. To bude taková červená nit, která se potáhne celou tou mojí prezentací. Pohybujeme se ve světě, kde jedinou jistotou, na kterou se můžeme spolehnout je, že žádná jistota neexistuje. To znamená že představa, že student odejde, ať už ze střední nebo vysoké školy, s nějakým penzem znalostí, které mu vydrží celou jeho pracovní kariéru, je naprostá iluze. Nevydrží mu to pravděpodobně ani několik let. Ten koncept celoživotního učení, o které se musí starat on sám, ale také firma - jeho zaměstnavatel. To je něco, na co si teď musíme všichni zvyknout a představa, kterou možná známe od našich rodičů, že strávíme celou naši pracovní kariéru na jednom místě, už v dnešním světě není vůbec reálná."

Záštitu nad konferencí Invest more převzal MS kraj, který propojení škol v našem regionu s praxí dlouhodobě podporuje.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Bez toho propojení se tomu odbornému vzdělávání nebude dařit. Pochopitelně je praxe ve firmách to nejdůležitější, co můžou žáci na SŠ získat. My jsme moc rádi, že ta konference se koná a že zástupci firem budou debatovat o tom, jak možná i více zapojit žáky středních škol do praxe. Nám se to v kraji daří, musím říct, že je takováíhodná doba, protože nezaměstnanost je velmi nízká, tak je velký zájem ze strany firem o spolupráci se středními školami, protože firmy už takto vnímají, že by mohly do budoucna získat nějaké zaměstnance a vlastně si je připravit, takže je to asi ta správná cesta. Není to úplně jednoduché, pokusně ověřujeme prvky duálního vzdělávání ve středních školách. Je to o tom, že žák podepíše smlouvu s firmou a učí se v té konkrétní firmě ve spolupráci s tou školou. Dneska je ale taková doba, že rodiče, nebo žáci se nechtějí upsat nějaké firmě už do budoucna. Tomu systému se moc nedaří, bude tady nějaký vývoj. Já si myslím, že firmy i školy mají o tu spolupráci velký zájem, takže jsem optimista.“

Přednášky na konferenci Invest More doplnilo také diskusní fórum Networking . A také exkurze v hornickém muzeu Landek parku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy